Високи представник Валентин Инцко данас се придружио особљу Земаљског музеја БиХ и урадио своју смјену у музеју како би исказао подршку акцији “Ја сам музеј” у организацији Удружења “Акција” из Сарајева.
“Земаљски музеј БиХ је лична карта ове земље. Оно што Прадо значи за Шпанију, Ермитаж у Петрограду за Русију или Лувр за Француску, то је Земаљски музеј за БиХ. Његове збирке причају причу о вјековима босанскохерцеговачке историје и обавеза његових садашњих чувара је да ово насљеђе сачувају за будуће генерације. Овај музеј није ни “царски” ни “спа’иски”, он припада свим људима ове земље. Данас сам овдје да бих подржао особље музеја, које је итекако свјесно његове важности за цијели Балкан и за заједничко европско и свјетско насљеђе и који – без обзира на недостатак средстава – нису одустали од намјере да поново отворе врата музеја за јавност БиХ,” рекао је високи представник.
Високи представник је поздравио закључке које је усвојио Савјет министара БиХ у јулу 2015., чији је циљ да се нађе како привремено тако и стално рјешење за финансијске и друге проблеме везане за неријешени правни статус седам културних институција од посебне важности за БиХ, укључујући и Земаљски музеј БиХ. Похвалио је напоре министра цивилних послова БиХ, Адила Османовића, који је покренуо процес рјешавања овог озбиљног проблема кроз званичне, институционалне канале и који ће играти кључну улогу у конкретним напорима чији је циљ да се помогне овим културним институцијама.
Високи представник је позвао све релевантне стране да овом питању придају највиши приоритет како би Меморандум о разумијевању, чији су приједлог већ потписали Министарство цивилних послова БиХ, Министарство културе и спорта и Министарство образовања и науке ФБиХ, Министарство културе и спорта те Министарство образовања Кантона Сарајево, Град Сарајево и пет сарајевских општина – Центар, Стари Град, Ново Сарајево, Нови Град и Илиџа – могао ступити на снагу што прије, да би се врата Земаљског музеја БиХ поново отворила за јавност.