Високи представник/специјални представник ЕУ у посјети Загребу
Високи представник и специјални представник ЕУ, Кристијан Шварц-Шилинг, боравиће данас и сутра у посјети Загребу.
Данас ће високи представник одржати говор на десетом по реду Хрватском форуму, и састаће се са хрватским предсједником, Стипом Месићем.
У свом говору, насловљеном “Сусједски односи Хрватске и Босне и Херцеговине”, господин Шварц-Шилинг ће анализирати изазове са којима се суочавају Хрватска, Босна и Херцеговина и Европа у југоисточној Европи, фокусирајући се на начине на које Европа може и мора помоћи читавом региону у грађењу демократије.
Господин Шварц-Шилинг ће говорити о улози коју има намјеру одиграти као специјални представник ЕУ у даљим процесима уставних реформи, и, генерално, о помоћи Босни и Херцеговини на њеном путу ка Европској унији након планираног затварања Канцеларије високог представника крајем јуна 2007. године.
Текст говора на њемачком језику ће бити на располагању на Интернет страницама ОХР-а и ЕУСР-а поподне.
Помирење се мора освојити
Виши замјеник високог представника, Питер Бас-Бекер, говориће сутра у Београду на конференцији о помирењу и толеранцији у југоисточној Европи. У свом говору, амбасадор Бас-Бекер ће заступати тезу да помирење није луксуз, него неопходност, уколико грађани ратом разорених земаља желе да се избаве од опасних посљедица карактеристичних ратних траума. “Упркос широко распрострањеном, штетном и готово у потпуности погрешном аргументу који је владао током рата, да је ово подручје “прадавне етничке мржње”, нема разлога зашто би западни Балкан представљао изузетак од људске способности да превазиђе трауму”, рећи ће амбасадор Бас-Бекер.
“Али, да би помирење било могуће, ми, а посебно домаћи политички лидери грађанског друштва, као и вјерски лидери, морамо на томе да радимо активно и непрекидно. Морамо да радимо много више него што смо то радили током прве декаде мира. Изгубљено је драгоцјено вријеме. Чак се може рећи, у случају Босне и Херцеговине, да је јаз међу конститутивним народима сада већи него након рата. Али, још није прекасно – ако почнемо одмах.
“Постоје двије повезане заблуде око којих треба да будемо пажљиви. Прва је вјеровање да помирење, у ствари, “није тако важно” у свеукупном спровођењу мира. Одржати изборе, побољшати економију, поправити Устав, и све ће бити у реду. Нажалост, то није довољно, како смо, на властиту штету, открили на другим пољима. Друга заблуда је да ће до помирења у пост-конфликтном периоду, доћи само по себи на чудесан начин. Али, допустите да поново нагласим, да помирење и обновљено повјерење између националних заједница захтијева савјесну посвећеност томе и тежак рад. Проток времена може помоћи, али такође може замрзнути антагонизме и трауме. Растућа економија такође може помоћи, али може и стимулисати интензиван конфликт због подјеле стеченог. Укратко, нема индиректног или аутоматског пута ка националном помирењу. Оно се мора активно тражити и изборити, уколико ово, или било које друго подручје, жели трајан мир и стабилност.”
Текст говора амбасадора Бас-Бекера ће бити доступан на Интернет страници ОХР-а током сутрашњег дана.