Високи представник у Риму
Високи представник / специјални представник ЕУ данас послије подне ће отпутовати у Рим, како би присуствовао годишњем конгресу Европске народне странке, гдје ће се састати са вишим званичницима ове странке и другим истакнутим политичарима из читаве Европе.
Он ће истаћи политички и економски напредак који је БиХ постигла у посљедњих неколико година. Овом приликом ће затражити од европских лидера да обрате пажњу на тренутне процесе реформи у БиХ, у контексту преговора о Споразуму о Стабилизацији и придруживању. Као дио овога, он ће лобирати за отпочињање постепених олакшица за тренутни визни режим.
Високи представник ће такође указати да у вријеме када је много међународне пажње у региону усмјерено на црногорски референдум за независност и преговоре о коначном статусу Косова, пажња не би требала бити одвраћена од напора БиХ да се приближи ЕУ.
“БиХ је направила огроман напредак и завршила амбициозан програм реформи. Напредак по питању визних олакшица као што је предложила Европска комисија би послао моћан сигнал властима БиХ и грађанима БиХ да ЕУ препознаје овај напредак” – рекао је високи представник.
“Ако се Европска унија нада да ће економија Босне и Херцеговине наставити расти, онда она мора олакшати пословним људима из БиХ путовања у ЕУ како би водили своје послове. Како предузетници могу развијати односе с перспективним пословним партнерима у ЕУ ако морају чекати данима – ако не и седмицама – да добију визу за пут у ЕУ”, додао је он. Остале теме за разговор ће бити уставне промјене, као и транзиција ОХР-а у Канцеларију специјалног представника Европске уније.
Европска народна странка је највећа политичка група у Европском парламенту, која представља око 37% свих делегата у Европском парламенту.
Међу људима који ће бити на конгресу Европске народне странке је и предсједник Европске комисије Хозе Мануел Баросо, талијански премијер Силвио Берлускони и њемачки канцелар, Ангела Меркел.
Високи представник / специјални представник ЕУ ће се такође срести с Папом и ватиканским секретаром за односе с другим државама, надбискупом Ђованијем Лајолом.