29.07.2004 Banja Luka

Изјава ОХР-а на конференцији за медије међународних организација у Бања Луци

image_pdfimage_print

Коментар ОХР-а на одлуку Владе Федерације БиХ да одложи расправу о Закону о унутрашњем дугу

Нацрт Закона о унутрашњем дугу, припремљен од стране Радне групе Владе Федерације БиХ представља најбоље могуће рјешење проблема унутрашњег дуга, узимајући у обзир тренутну фискалну ситуацију у Федерацији. Закон је од велике важности како би се ријешио проблем, који је одвратио озбиљна улагања у БиХ и самим тим спријечио стварање значајног броја нових радних мјеста.  Даље одлагање у доношењу овог Закона значи даље одгађање исплата пензионерима и радницима, којима власти дугују новац; то значи одгађање исплата девизним штедишама.  Већина грађана ће са жаљењем примити ово одлагање. Нажалост, ово такође значи да БиХ није испунила услове договорене са ММФ-ом. Ово би се могло одразити на будуће међународне програме у овој земљи.

ОХР подстиче парламентарце Федерације БиХ да усвоје овај правни акт од велике важности,  што је прије могуће.

 

ОХР-ов економски билтен: реформа пореског система и трајна економка стратегија – кључ ка успјеху

Данас за Вас имам ОХР-ов економски билтен. Као што ћете и сами видјети, главни чланак аргументује да је реформа пореског система темељ економског развоја, имајући у виду чињеницу да је ефикасан и праведан порески систем предуслов за конкурентност предузећа и стварање нових радних мјеста.

Процес увођења Пореза на додатну вриједност тече својим током, али ако желимо да испоштујемо рок до средине 2005-те године, који је поставио премијер Терзић, убрзани кораци се морају предузети како би се реорганизовала Управа за индиректно опорезивање и коначно учинила отпуно оперативном.

Прије краја љета, Закон о порезу на додатну вриједност, Закон о царинској политици и Закон о додјели и распорећивању прихода и уплате на јединствен рачун се морају усвојити.

Тренутни, неефикасан порески режим охрабрује корупцију и уводи комапније у сиву економију. Билтен напомиње да “повећано спровоћење пореза на додатну вриједност  може резултирати довољношћу прихода, тако да Владе могу смањити пореске стопе без смањења својих прихода.

Билтен такође предлаже да БиХ може да опонаша земљу као што је Ирска, мала земља са много вјероисповијести (са популацијом отприлике исте величине као и у БиХ, и географски смјештеној на периферији Европе) која се у року од 15 година трансформисала у најбрже развијану економију Европе. Ирска је ово постигла тако што је:

  • усвојила иднустријске, пореске и образовне политике, које подржавају страни улагачи;
  • практицирала фискалну само-дисциплину;
  • пратила сталне економске стратегије упркос промјенама администрације;
  • стварала транспарентно и на правилима засновано пословно окружење и
  • развијала позитиван става према бизнису мећу популацијом