13.10.2008 DER SPIEGEL 42/2008

Интервју Мирослава Лајчака за DER SPIEGEL: „Црвена линија“

image_pdfimage_print

SPIEGEL: Националистичке странке су поново побиједиле на општинским изборима у БиХ. Да ли је концепт мултиетничке државе Хрвата, Муслимана и Срба дефинитивно пропао?

Лајчак: Дејтонски мировни споразум је окончао рат, али је врло тешко остварити његову филозофију мултиетничког друштва. На изборима су побиједили они који кажу: прво мој народ, атек онда БиХ. Премијер Републике Српске,Милорад Додик,отворено каже да,када говори о економском развоју, нико га не слуша, али када повиче: „Не дамо Републику Српску“, сви аплаудирају.

SPIEGEL: Имате овлаштењада једноставно смијените оног који највише ремети мир, Додика. Шта вас у томе спречава?

Лајчак: То не би помогло Босни и Херцеговини. Умјесто да траже смјене, људи морају да схватеда националистички политичари блокирају њихов пут ка Европској унији.

SPIEGEL: Српски лидер Додик већ годинама пријети спровођењем референдума за независност његовог ентитета. Можете ли ви реално спријечити такво гласање?

Лајчак: Ми то не бисмо дозволили,јер би тиме била прекорачена црвена линија коју је поставила међународна заједница. Поред тога, Република Српска не би могла економски преживјети као независна држава. Међутим,Додик пријети да уништи Босну и Херцеговину на много једноставнији и законит начин, повлачењем својих министара и посланика из централних државних институција и преласком у опозицију. То би парализовало Парламент, не би било Владе и не би било Босне и Херцеговине. Нема Босне без српског народа.

SPIEGEL: Међународна заједница размишља о скором окончању своје војне мисије у Босни.Да ли је тај корак преурањен?

Лајчак: Ја се противим неправовременом повлачењу. Такав ограничен поглед на стање у БиХ базиран је искључиво на војној процјени ситуације, при чему се остављају политички аргументи по страни.

SPIEGEL: Шта ви можете да учинитеда прекинете владавину националиста?

Лајчак: Босна се мора култивисати на европски начин. Нити један политичар се неће усудити да говори против Европске уније. Али,људи у БиХ морају да схватеда националистички политичари представљају препреку за чланство у Европској унији. Морају им ускратити подршку. Када разговарам с људима широм БиХ, они ми говоре: „Доста нам је наших политичара. Пошаљите их у пустињу!“ Овакав начин размишљања се још увијек није пробио до гласачких листића.