Словак Мирослав Лајчак, 44, високи представник за Босну и Херцеговину, прича о политици блокирања коју имплементирају националистички политичари у мултиетничкој држави.
Шпигл: Претпрошле седмице је истекао и крајњи рок за реформу полиције. А то је требао да буде камен темељац за даљњи развој земље. Како планирате да убудуће онеспособите националистичке блокаде реформи?
Лајчак: Ова земља не функционише како би требала. Парламент је у једној години усвојио само три реформе. То се више не може толерисати. Због тога сам употријебио своје овласти како би поједноставио механизам доношења одлука у мултиетничкој влади. Убудуће ће се одлуке доносити по правилима, која не дозвољавају обструкције. Поред тога, редовно обављам консултације са владајућим странкама.
Шпигл: Потписивање САА-а је за сада одложено. Да ли још увијек уопште помаже пријетња о неуласку у ЕУ? Јер нико више у ЕУ не рачуна са скорим придруживањем Балканских земаља.
Лајчак: Политичари у БиХ не схватају шта ЕУ значи за њихову земљу. Према анкетама 70% становништва је за улазак у ЕУ. Али ту већину нико нити види нити чује. Чак ни медији нису критиковали политичаре за неуспјелу реформу полиције. Ко хоће у ЕУ, мора сам да ради на томе, ми нећемо и не можемо никога натјерати на то.
Шпигл: Да ли би БиХ брже корачала према ЕУ када би отклонили националисте из владе?
Лајчак: То су демократски изабрани политичари, они су моји партнери. И ја морам да радим са њима, свиђало се то мени или не. Тренутно немам намјеру да своје овласти користим у те сврхе. Али не могу обећати да ће то тако и остати.
Шпигл: РС се и даље нада да ће се једног дана одцијепити. Зар то неби била једна од опција да се прекине вишегодишња стагнација земље?
Лајчак: То још увијек није тема. А и било би против Дејтонског споразума.
Шпигл: Када сте преузимали мандат прије четири мјесеца, да ли сте рачунали на овакве проблеме?
Лајчак: Искрено речено да. Али једино ме изненадила атмосфера. Као да нико не вјерује да се овдје икад ишта може побољшати.