07.09.2005 Dnevni Avaz
Sead Numanovic

Интервју: Педи Ешдаун, високи представник за БиХ: “Због опструкција ћу казнити СДС”

image_pdfimage_print

5/9/2005

Ако преговори о реформи полиције не успију, биће посљедица * Упозорење Букејловићу, Ценић  и Матијашевићу * Ове седмице име директора ДГС-а

Високи представник Педи Ешдаун забринут је да би Босна и Херцеговина могла пропустити велики датум те због тога још једном доживјети одгађање преговора с Европском унијом о Уговору о стабилизацији и придруживању.

Ешдаун је разговор за “Дневни аваз” искористио како би упозорио Републику Српску и посебно Српску демократску странку да вријеме истиче и како је нужно да та партија и низ политичара мањег босанскохерцеговачког ентитета промијене коначно свој став и почну конструктивније наступати у разговорима о реформи полиције.

– Преговори у институцијама система о реформи полиције јесу дали мали напредак. Али, он је веома мали и не односи се на кључна питања. Када бисмо имали еоне (милионе година, оп. аут.) на располагању, договор би могао бити постигнут. Но, немамо их и времена је све мање.

Признање Терзићу

Морам одати признање премијеру Терзићу за начин на који води преговоре, али, нажалост, прогрес је врло мали. Представници РС у посљедњих 11 мјесеци нису попустили ни милиметра када је у питању достизање стандарда дефинисаних у три европска принципа.
То им је небројено пута речено. Они се сада претварају да њихов приједлог задовољава те стандарде, али то није истина – каже Ешдаун.

Дневни Аваз: Очекујете ли суштински прогрес од састанка у сриједу?

Педи Ешдаун: Ако га не буде, онда ћемо пропустити рок, 10. годишњицу Дејтона, за почетак преговора с ЕУ. Чак и ако напретка буде, нисам сигуран да постављени рок можемо испоштовати.

Зато представници РС морају промијенити свој став. Ако не понуде другачији модел од актуелног, онда нећемо успјети. Преговори ће пропасти, а РС ће бити мала енклава на цијелом Балкану која се опире европском путу.

У том случају јасно и недвосмислено окривићу за то СДС! Троје представника у преговорима, премијер Перо Букејловић, министар финансија Свјетлана Ценић и министар полиције Дарко Матијашевић, иако нису чланови СДС-а, представљају ту странку, она их је номиновала, изабрала и подржава.

Ако они врло брзо не изнесу приједлог који је у складу с европским принципима, само БиХ неће бити тамо гдје је цијели Балкан – на путу ка ЕУ. РС ће у том случају бити оквалификована као кривац за то, а међународна заједница ће ту чињеницу морати размотрити врло озбиљно. СДС ће се тиме доказати још једном као странка прошлости и опструкције. Овиме ја оглашавам звоно за узбуну!

Дневни аваз: Како намјеравате реаговати?

Педи Ешдаун: Ја не могу, иако многи од мене то очекују, наметнути ову реформу. Европска комисија јасно је рекла да реформу полиције мора спровести власт БиХ. Ако не успије у томе, јасно је ко је крив за то и јасно је да ће бити посљедица.

Дневни аваз: Каквих посљедица? Забранићете СДС? Укинути РС?

Педи Ешдаун: Ништа не искључујем, нити ишта најављујем док не дође вријеме за то. Нема више времена за игрице. Вријеме је да се одлучи хоће ли се спровести ова реформа или неће.

Партијска политика

Дневни аваз: Предсједник РС и СДС-а Драган Чавић заговара другачији приступ у односу на своју странку…

Педи Ешдаун: Не желим се упуштати у унутарстраначке расправе. Њих има и у СДС-у, али и у СДА и ХДЗ-у. Знам да неки у СДА желе реформу полиције искористити за властите унутарстраначке неподопштине…

Дневни аваз: Мислите на покушаје да се то искористи за смјену премијера Терзића?

Педи Ешдаун: Не желим да улазим у то. Желим да истакнем да смо у тренутку који је од највећег националног интереса за БиХ. Они који у СДА, или можда ХДЗ-у, користе ову реформу за властито бојно поље на којем желе одстријелити некога или нешто, морају знати да тиме не помажу земљи и народима којима служе. Напротив.

Дневни аваз: Хоће ли бити састанка партијских лидера 5. септембра?

Педи Ешдаун: Неће. Надали смо се да ће тај датум бити рок до којег је неки напредак постигнут, али то се није десило. Још један пропуштени рок.

Ружна порука

Дневни аваз: И даље смо свједоци вакуума у вођству Државне граничне службе. СИПА има именованог само директора. Хоћете ли морати интервенисати да се то промијени?

Педи Ешдаун: ДГС је без руководства од 17. јула. То није добро. Усред смо рата против тероризма, БиХ жели либералнији визни режим… Ако томе додамо инцидент у Чајничу, који није етнички мотивисан и сада сви то знају, онда стање у ДГС-у није добро и не може се толерисати да оно потраје.
Савјет министара састаје се током ове седмице и очекујем да се тада на дневном реду нађе ово питање. Ако они не успију ријешити ово питање, онда ћу морати реаговати.

Дневни аваз: Када?

Педи Ешдаун: Рекао сам да ће се то питање наћи на дневном реду ове седмице. Надам се да ће договор бити постигнут. Ако га не буде, мораћу интервенисати. А то би био веома лош сигнал свијету. Очекујем да политичари ове земље ураде свој дио посла.
Будем ли ја морао интервенисати, за то ћу сматрати одговорим и оне политичаре који су се сасвим непотребно и за своје уске интересе петљали у ствари које их се не тичу…

Дневни аваз: Сулејман Тихић?

Педи Ешдаун: Нећу говорити о именима. Но, неки су се политичари сасвим непотребно и неумјесно петљали у ствари које не трпе политичку интервенцију, већ су јасно дефинисане законом.

Избор новог високог представника

Педи Ешдаун: У овом тренутку званично су номиноване најмање три особе за позицију високог представника. Ко ће бити изабран, не знам. То је ствар међународне заједнице. Мој посао ће бити да насљеднику оставим посао у најбољем могућем стању.


Намјеравам да се с ове дужности повучем крајем ове или почетком наредне године.
Већ почетком октобра слиједи састанак Савјета за имплементацију мира на којем би се могло расправљати о мом насљеднику. Могуће је да ће се тада, или макар у наредних шест седмица, одредити ко ће ме замијенити на овој дужности.