18.06.2008 Sarajevo

Обраћање високог представника и специјалног представника ЕУ Мирослава Лајчака у оквиру панел дискусије у организацији Европског фонда за Балкан у Сарајеву

image_pdfimage_print

Даме и господо,

Задовољство ми је обратити вам се неколико дана након што је Босна и Херцеговина потписала Споразум о стабилизацији и придруживању са Европском унијом. Данас је ова земља у новом односу са ЕУ и регијом. Сада можемо почети рјешавати низ политичких питања – укључујући и улогу регионалних институција – у атмосфери која је оптимистична и реална.

Као једна од најкомплекснијих земаља у регији, развој Босне и Херцеговине и њен европски пут биће кључни допринос ширим политичким развојима у регији.

Није случајно сједиште Савјета за сарадњу у југоисточној Европи баш у Сарајеву – географски, културно и политички ова земља је центар регије.

Потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању и чињеница да је ЕУ још једном потврдила своје опредјељење за ову земљу и регију – то је нешто што грађани и политичари у регији морају гледати позитивно.

Као позитиван сигнал треба схватити и чињеницу да чак и у вријеме када Европска унија мора да се бави сопственом будућношћу и сопственом структуром, она је у потпуности опредијељена будућем чланству ове регије у ЕУ.

Босна и Херцеговина морала се суочити са болним и непотребним застојима како би дошла у ову фазу. Разлог за то је у томе што политичко вођство није било у стању или пак није било вољно ставити европску перспективу изнад свих других политичких приоритета.

Неки могу рећи да је у том смислу нереално очекивати изненадно просвјетљење код политичких лидера када је ријеч о регионалној сарадњи. Међутим, посљедњих десет година је показало да политичари показују спремност за промјене када их грађани на то приморају.

До недавно су о важним питањима у овом региону – а исто се односило и на дио Европе из кога ја долазим – одлучивали моћници иза затворених врата. Трагови ове политичке и друштвене културе још постоје и настављају да и даље стварају огромне проблеме. Али јавља се нова политичка реалност – и она ће постати све очитија у БиХ након потписивања ССП-а. У оквиру новог система, политичари раде у име грађана, а не обрнуто. 

Ја сам видио овај феномен из прве руке у неколико посљедњих мјесеци на састанцима са грађанима широм БиХ. Учествовао сам на отвореним дебатама у 16 градова широм БиХ, и разговарао директно са више од 3000 људи, и могу вам рећи да национална политика није ни близу врха листе потреба грађана. Људе занима будућност, а не прошлост.

Ја знам; ја сам у задња четири мјесеца био у константном разговору са људима, и лично и путем интернет странице РЕЦИ.БА. Ову страницу је посјетило више од 16.000 људи, од чега је 3000 изразило своја мишљења, страхове и надања о помацима које њихова земља чини на путу ка Европи. Позвао бих свакога ко до сада није да посјети www.reci.baи види шта грађани БиХ заиста мисле.

Укратко – они желе живјети у нормалној европској држави и то желе без даљих непотребних одлагања. Ово је заједничка и стална тежња грађана БиХ.

Сада, након потписивања ССП-а, БиХ се поново чврсто придружила регионалном вагону који иде према Европи. То значи да сада имамо реалну прилику да одговоримо на ову тежњу на позитиван и практичан начин.

Вјерујем да би као тема за дискусију данас било корисно испитати начине на које регионалне институције на најбољи начин могу одражавати и подржавати нову плиму народне демократије у југоисточној Европи.

Хвала.