26.07.2006 Sarajevo, Canton Chamber of Commerce

Обраћање првог замјеника високог представника, Ларија Батлера, на презентацији нацрта Закона о пољопривреди БиХ

image_pdfimage_print

Даме и господо,

Вјероватно најкориснији допринос који могу дати данашњој расправи јесте да анализирам нацрт Закона о пољопривреди у ширем политичком контексту – са нама је данас овдје једна импресивна (могао бих чак да кажем и застрашујућа) постава техничких стручњака. Ја ћу рећи неколико ствари о политичком значају овог закона.

Као што вам је познато, високи представник је јасно нагласио да стимулисање развоја перспективног сектора средњих и малих предузећа у Босни и Херцеговини сматра кључним елементом свог мандата.

То је потпуно у складу са циљевима Европске уније у настојањима да промовише регионални развој, с обзиром да се мала и средња предузећа генерално сматрају кључним механизмима за привлачење и кориштење домаћих и међународних инвестиција, на најширем могућем географском и индустријском спектру.

Мала и средња предузећа су од суштинског значаја за рурални развој. Истовремено, нацрт Закона о пољопривреди би омогућио успостављање квалитетнијег институционалног оквира, који би омогућио приватном сектору да почне стварати радна мјеста у сектору пољопривреде. Закон би помогао да се успостави продуктивна пољопривредна бирократија, а не опструктивна бирократија што је данас веома честа појава, чиме би се такође подржао развој малих и средњих предузећа.

Нацрт закона је прагматичан одговор на велики функционални изазов.

Тренутно је ситуација таква да је управљање сектором пољопривреде у БиХ испод оптималног нивоа, и релевантне институције власти нису адекватно структурисане да би оствариле ефикасну сарадњу са међународним агенцијама.

Европска унија и представници БиХ заједно су радили на изради нацрта закона који ће властима БиХ дати потребне капацитете да на адекватно координисан начин ријеше кључне проблеме са којима се суочава пољопривредни сектор (о којем директно или индиректно зависи егзистенција већине грађана БиХ). Закон ће такође оспособити босанскохерцеговачке власти да сарађују са Европском унијом током процеса интеграције те, у завршници, као чланица ЕУ.

Органи власти ће све више бити у могућности да раде на основу већ обављеног посла у оквиру пројеката као што је ЕУ РЕД, те тако обезбиједити да се огроман неискориштени економски потенцијал руралног сектора БиХ почне користити за добробит свих.

Ово је логичан и рационалан одговор на хитан изазов са којим се ова земља суочава.

Али сада смо такође у изборној години.

И у најбоља времена, а ово се не односи само на Босну и Херцеговину, већ и на моју земљу и већину других земаља, није увијек једноставно натјерати политичаре да се понашају на логичан и рационалан начин.

У изборној години то постаје готово немогуће.

У мају ове године високи представник је Парламенту БиХ изложио логичан и рационалан план практичних реформи које би донијеле стварне предности грађанима БиХ.

Уз евентуални изузетак Закона о лијековима, власти БиХ нису оствариле напредак ни у једној од ових реформи.

Постоје рационални и логични разлози за спровођење ових реформи.

Али изгледа да чланови парламента имају властите разлоге због којих не спроводе реформе.

Да би се овај нацрт закона смјестио у реалан политички контекст, мораћемо осигурати да практични, функционални, рационални и логични аргументи у прилог овој иницијативи буду подржани и унапријеђени на такав начин да постану апсолутно непобитни.

Потреба за овим законом можда јесте очигледна, али то, у садашњем политичком контексту, као што сви знамо, неће ни изблиза бити довољно.

Хвала.