16.04.2008 Sarajevo

Поздравни говор високог представника и специјалног представника ЕУ на конференцији Европског покрета о улози европског покрета у друштву и процесима европских интег&#

image_pdfimage_print

Господине предсједниче, екселенције, даме и господо,

Дозволите ми прво да се захвалим организатору овог догађаја на позивници и истовремено још једном поново потврдим важност европске интеграције за ову земљу.      

Данас вам нећу говорити о користима које носи чланство у ЕУ. То вам је свима познато.

Не желим ни да се задржавам на садашњој политичкој ситуацији – и ту је свима вама познато гдје се ова земља тренутно налази.

Умјесто тога, желим да вам говорим о искуствима једне, мени веома добро познате, земље – Словачке – која се, иако веома различита од Босне и Херцеговине, суочила са многим сличним изазовима и превазишла их.

Ја сам често наводио аргумент да интеграција једне земље у Европску унију захтијева сталан ангажман, приврженост, одлучност и храброст.

То значи да успјех не може осигурати нико сам: ни најхаризматичнији политичар, ни најбољи менаџер, па чак ни специјални представник ЕУ – чак и ако му је друга функција високи представник – то не може урадити сам.

Нити једна политичка странка, институција, владина или невладина, не може то остварити сама.

Искуство свих нових земаља чланица показује да једини начин да се овај циљ оствари јесте да европски програм постане темељ на којем ће се земља даље градити.

На Словачку се средином деведесетих гледало као на црну рупу у централној Европи. Далеко смо заостајали иза осталих земаља. Нисмо могли почети са преговорима за чланство у ЕУ. НАТО нас није узимао озбиљно.

Порука од ЕУ је била јасна; чланство у ЕУ је отворено, али ви морате јасно показати своју опредијељеност према ЕУ.

Довољно је било само неколико година и Словачка је постала чланица ЕУ и чланица НАТО савеза.

Није се радило ни о каквом чуду; ЕУ није ублажила своје услове за Словачку.

Једноставно, Словачка се промијенила изнутра.

Грађани су захтијевали промјене и невладин сецтор, заједно са другим недржавним актерима, сарађивао је са владом, парламентарцима, државним службеницима и медијима на убрзању процеса интеграције у ЕУ.

План чланства у ЕУ постао је доминантни циљ. Све политичке странке су се у потпуности слагале с тим да циљ чланства у ЕУ неће бити предмет страначке политике. Политичка борба је пребачена на друга питања.

Овај консензус између свих сектора друштва и свих политичких снага омогућио је Словачкој да оствари бржи напредак у односу на све друге земље кандидаткиње.

Сустигли смо своје сусједе и Словачка је сада примјер на који начин треба брзо рјешавати неопходне реформе и друга питања од друштвеног значаја која произилазе из процеса интеграција.

Али, шта то значи за Босну и Херцеговину?

Прије свега, то значи да европски програм не смије бити талац страначке политике. Мора постојати висок ниво сарадње између политичких странака, не само када се ради о гласању унутар институција већ и у спровођењу ових реформи.

Грађани морају јасно и изнова понављати своју подршку европској будућности, те да ће гласати за оне политичаре који их могу брже довести до тог циља.

Невладин сектор би, такође, требало да буде организован, и то не само како би провјеравао да ли политичко руководство испуњава дата обећања; много је важније да овај сектор има активну улогу у изради закона и давању подршке тим законима. Невладин сектор није пас чувар који ће лајати и уједати, већ партнер који помаже да се осигура успјех.

Као што сам на почетку рекао, БиХ није Словачка: Босна и Херцеговина је посебна земља са посебним проблемима и властитим путем. Сви смо свјесни те чињенице.

Због тога је ЕУ ставила у погон све своје инструменте у БиХ; политичку, дипломатску, војну и цивилну мисију; како би овој земљи пружила сву помоћ која јој је потребна на путу ка Европи.

Овај процес је у току. Због тога подржавам ваше настојање да окупите све проевропске снаге у овој земљи. Са своје стране, ја сам се укључио у серију јавних дебата које за циљ имају да помогну грађанима и широј јавности да схвате значај њиховог учешћа у овом процесу.

Рекао сам да се нећу фокусирати на тренутну политичку ситуацију. Међутим, данас ће Дом народа БиХ донијети одлуку о европском напретку Босне и Херцеговине.

Сви знамо да су закони о реформи полиције посљедњи велики предуслов за потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању.

Овај процес представља примјер како не треба радити на путу ка ЕУ. До сада су изгубљене четири године и чини се да су поједини политичари, како у влади тако и у опозицији, спремни да изгубе још времена.

Процес европских интеграција је стратешки изазов за ову земљу. Босна и Херцеговина је стратешки битна земља, смјештена у самом срцу подручја које је од примарног значаја за ЕУ.

Због тога вам гарантујем да ћете имати подршку међународне заједнице и моју личну подршку у свим настојањима да ова земља оствари напредак на путу према ЕУ.

Хвала.