06.02.2020 OHR

Високи представник Инцко са европским комесаром за правду Рејндерсом

image_pdfimage_print

Током овоседмичне посјете Бриселу, високи представник Валентин Инцко састао се са европским комесаром за правосуђе Дидијеом Рејндерсом, са којим је разговарао о тренутном стању у правосуђу Босне и Херцеговине и непоштивању владавине права на домаћој политичкој сцени.

“У свом првом члану, Анекс 4. Општег оквирног споразума за мир јасно каже да БиХ треба да буде демократска земља која функционише у складу са владавином права. Међутим, то се углавном не поштује. Владавина права мора се радикално ојачати а борба против корупције треба да постане стварни приоритет уколико Босна и Херцеговина жели да постане стабилна и просперитетна демократска држава, изграђена на чврстим темељима. То су области на основу којих треба доносити став о искрености политичара када је ријеч о њиховом декларисаном опредјељењу за пут према ЕУ,” рекао је високи представник.

Високи представник је искористио ову прилику да укратко изнесе кључне проблеме у области владавине права, укључујући и непоштивање одлука домаћих и међународних правосудних институција. Споменуо је и сталне нападе на Уставни суд БиХ – државно правосудно тијело чврсто утемељено Дејтонским мировним споразумом – и дугогодишње непровођење пресуде Уставног суда БиХ о Мостару, као и пресуде Европског суда за људска права у предмету Сејдић-Финци.

„Десетине хиљада грађана не могу искористити своја грађанска права јер не могу гласати у Мостару и не могу се бити кандидати на изборима за бројне државне функције. Уколико Босна и Херцеговина жели напредовати и зауставити одлазак грађана из земље, она мора одлучно кренути у рјешавање изазова у области владавине права”, додао је високи представник.

Саговорници су разговорали и о приједлогу нових правила за проширење, ситуацији у вези са Високим судским и тужилачким савјетом и Прибеовом извјештају.

Високи представник у сриједу је такође имао прилику да се сретне са потпредсједницом Европске комисије за вриједности и транспарентност Вером Јуровом, те да је подсјети да припадници националних мањина као што су Јевреји и Роми не могу бити кандидати за Дом народа нити Предсједништво БиХ, упркос неколико пресуда Европског суда за људска права које налажу супротно.

Photo: EU/Xavier Lejeune

Photo: EU/Xavier Lejeune