07.03.2011 Sarajevo

Обраћање специјалног представника ЕУ Валентина Инцка на отварању друге сесије кампање Парламента за Европу за 2011. годину на тему реформе јавне управе

image_pdfimage_print

Боља бирократија, а не више бирократије

Господо министри, парламентарци, даме и господо,

Допустите да на почетку поздравим госпођу Семиху Боровац, која је преузела дужност државног координатора за реформу јавне управе након што је у оквиру Парламента за Европу посљедњи пут разматрана ова кључна компонента активности везаних за европску интеграцију.

Госпођа Боровац је радила у Парламенту Федерације као и на општинском нивоу, што мислим да је посебно важно када говоримо о реформи јавне управе. Уосталом, општина је мјесто гдје се грађани најчешће сусрећу са бирократијом.

Такође, посебно задовољство ми је да поздравим министра спољних послова Словеније Самуела Жбогара, те министра спољних послова Бугарске Николаyа Младенова. Ваше учешће у данашњим разговорима само по себи свједочи о озбиљној и сталној опредијељености Европске уније да помогне Босни и Херцеговини да иде напријед на путу интеграције.

Такође, желим да поздравим амбасадора Тота испред Мађарске као предсједавајуће ЕУ, те разне експерте који су данас са нама, од којих су неки прешли велики пут да нам се придруже.

* * *

Нико не може оспорити чињеницу да босанскохерцеговачки грађани морају да се носе са превише бирократије, и да је она често изузетно неефикасна. У Извјештају о напретку постигнутом у току 2010. године који доноси Европска комисија изражава се забринутост великим бројем питања у овој области, укључујући и то да нису извршена кључна именовања у тијела на државном нивоу, као и сталну и раширену политизацију у државној служби. Генерално, у Извјештају о напретку се закључује да је постигнути напредак разочаравајући.

Мислим да не морамо дуго тражити разлог зашто је то тако.

Умјесто да проактивно подржавају напоре да се бирократија – на општинском, кантоналном, ентитетском и државном нивоу – направи економичнијом и ефикаснијом, политичке странке покушале су поново политизовати процедуре именовања и успоставити страначку контролу над цијелим областима државне службе.

Не могу довољно да истакнем важност улоге коју парламентарци могу одиграти у рјешавању овога. Ријеч је о политичком, а не о административном проблему, и потребно је политичко рјешење.

Основни аргумент за промјену statusa quo је јасан – улога државних службеника је да служе друштву, а не политичким господарима. Осигуравање ефикасне, поштене и транспарентне државне службе очито није исто као и грађење бирократије која је послушна и вођена политиком – а неке странке покушавају направити управо то.

Парламентарци треба да помогну да се осигура да босанскохерцеговачки грађани имају на располагању ефикасну државну службу и да не морају више носити терет политички контролисане бирократије.

Да би се то догодило, као што је наведено у Извјештају о постигнутом напретку, потребне су нам транспарентне процедуре запошљавања, засноване на квалификованости кандидата, те савремене могућности усавршавања за државне службенике.

Треба нам боља бирократија, а не више бирократије, и у том смислу се на некоординисану имплементацију недавне одлуке Уставног суда Федерације од стране кантона и једнострано успостављање кантоналних државних служби може гледати само са дубоком забринутошћу.

* * *

Данас се сусрећемо у периоду када је због политичког застоја заустављен напредак у низу области. Грађани Босне и Херцеговине су ти који су кажњени због непостизања политичког консензуса. Вјерујем да су многи парламентарци нестрпљиви због овакве ситуације и да искрено желе да приону на посао.

Надам се да кроз данашњу дискусију можемо помоћи да се поново енергично крене са радом на хитном задатку реформе бирократије, и надам се да ће парламентарци наћи начин да олакшају проблеме са којима се Босна и Херцеговина тренутно сусреће због тврдоглавости страначких лидера.
 
Хвала.