11.03.2010 Vienna

Uvodno obraćanje visokog predstavnika i posebnog predstavnika EU Valentina Inzka na Bečkim ekonomskim razgovorima

image_pdfimage_print

Stvaranje novih radnih mjesta ne znači gubitak glasova

 

Dame i gospodo,

Ovo okupljanje radi “susreta sa Bosnom i Hercegovinom u Beču” predstavlja blagovremenu priliku za povezivanje kreatora politike i poslovnih ljudi iz BiH sa kolegama iz Austrije i ostalih dijelova ovog regiona.

Iako bosanskohercegovačka ekonomija trpi štetu zbog dvostrukog udarca u vidu dugotrajne političke blockade, s jedne strane, i negativnih trendova na globalnom tržištu, s druge strane, ova zemlja i dalje posjeduje ogroman investicijski potencijal, koji je velikim dijelom neiskorišten.

Vlasti BiH i poslovna zajednica imaju moć da ovaj potencijal pretvore u nove investicije i nova radna mjesta, a nema razloga da to ne počnu raditi sad, sedam mjeseci prije narednih općih izbora.

Ako bih želio da iz svega ovoga zapamtite samo jednu stvar, to bi svakako bilo sljedeće: u ključnim strateškim ekonomskim sektorima Bosna i Hercegovina se može natjecati i natječe se vrlo uspješno sa svojim susjedima, pa čak i sa zemljama koje se nalaze mnogo dalje. Navest ću vam samo nekoliko primjera.

Ova zemlja je ipak jedina neto izvoznica električne energije u jugoistočnoj Europi. Ona ima uspostavljenu i konkurentnu infrastrukturu za proizvodnju električne energije putem svojih hidro i vjetro potencijala, a prostor za daljnji razvoj ovih čistih vidova energije je prilično velik.

Šumarska industrija se počela oporavljati od poremećaja i posljedičnog rasta nezakonite eksploatacije šume do čega je došlo u periodu nestabilnosti iz 90-ih godina. Sada postoji potencijal za obnovu ukupnog proizvodnog ciklusa, od eksploatacije šume do proizvodnje namještaja, što je prije rata bila unosna industrija u Bosni i Hercegovini.

Da je “Bosna i Hercegovina najbolje čuvana tajna Europe” nije samo zgodan turistički slogan, to je točan opis potencijalno unosnog tržišta koje ova zemlja može ostvariti u seoskom, kulturnom i alternativnom turizmu. Ovo je još jedan sektor u kojem strukturne promjene u poslovnom okruženju udružene sa ciljanim investicijama  mogu dovesti ne samo do postupnog ostvarenja ekonomske koristi, nego i do rasta koji ima potencijal da bude transformativan.

Pored toga, sveukupno poboljšanje željezničke i putne infrastrukture, uključivši mega projekte kao što je Koridor Vc, može pomoći ostvarivanju koristi na svakom planu, u smislu novih radnih mjesta i stvaranja posla tijekom izvođenja samih radova, te putem dugoročnog poslovnog zamaha kao rezultat unaprijeđenog transporta i komunikacija.

U svim ovim područjima su bili evidentni pomaci sve dok praktično nije došlo do obustave kreiranja politike zbog političke blokade koja je u Bosni i Hercegovini nastupila  nakon izbora 2006. godine. 

Ta blokada je rana nanesena samome sebi. Četiri godine nakon toga, u još jednoj iznimno važnoj izbornoj godini, stranke na vlasti imaju mogućnost da iskoriste ono što su naučile u prošlosti i otklone dobar dio štete kojoj je uzrok politički zastoj.

Ja ne pozivam samo na promjenu raspoloženja niti na opću obnovu privrženosti provedbi ekonomskih reformi koje će privući investicije i otvoriti nova radna mjesta.

Pozivam na poduzimanje praktičnih koraka za provedbu reformi koje su već pripremljene i dogovorene.

Ti koraci obuhvaćaju:

  • donošenje modernih zakona u oblasti ekonomije koji će unijeti pravnu sigurnost i predvidivost u poslovanju, te time poticati investicije i radna mjesta. Državni zakon o obligacijama spreman je za raspravu u Parlamentu, čim premijer Špirić i njegove kolege osiguraju političku potporu iz Republike Srpske. Ovo je uvjet iz Europskog partnerstva i opstruiranje usvajanja ovog zakona ne samo da ugrožava razvoj poslovne djelatnosti u Bosni i Hercegovini nego i sveukupne europske izglede ove zemlje;
  • moderniziranje i racionaliziranje sustava bankarske supervizije, kako bi se unaprijedilo povjerenje javnosti u bankarski sektor i pojačao njegov doprinos razvoju, osobito putem potpore malim i srednjim poduzećima; i
  • osnivanje Socijalnog i ekonomskog vijeća BiH kao mehanizma za dijalog između vlada, poslodavaca i uposlenika, kako bi se čuo i slušao glas poslovne zajednice i radnika u procesu donošenja odluka.

Ti koraci su samo dio sveukupnih napora koji se ulažu na osiguranju pune slobode kretanja osoba, roba, usluga i kapitala u Bosni i Hercegovini, što je potrebno u sukladnosti sa Ustavom i što predstavlja kamen temeljac europskih integracija.

Oni su dio procesa pristupanja Europskoj uniji, što tvrde da podržavaju sve veće stranke koje se natječu na izborima u listopadu i što ima ogromnu potporu građana Bosne i Hercegovine.

Ono što je jednako tako važno jest da su to pametni koraci koji će umanjiti patnje koje trenutačno trpe stotine tisuća obitelji u Bosni i Hercegovini. Ako stranke na vlasti budu odlučne da ne poduzmu ove korake onda trebaju objasniti izbornom tijelu u Bosni i Hercegovini zašto su odlučne da to ne čine. 

Nadam se da naša diskusija ovdje može zaobići uopćavanja i prijeći na konkretna pitanja. Važno je da se oni koji su zainteresirani za ulaganja u Bosni i Hercegovini upuste u stvaran i detaljan dijalog sa kreatorima politike u BiH, tako da možemo transformirati taj interes u stvarni posao na terenu.

Vrijeme je da kreatori politike u BiH ubjedljivo dokažu da imaju sposobnost da omoguće te pomake donošenjem brzih i odlučnih koraka usmjerenih ka unapređenju poslovnog okruženja. Kako bi se to moglo uraditi?

Rješenje koje je trenutačno najbliže jest iskoristiti sedam mjeseci pred izbore u listopadu za donošenje i provedbu reformi koje su već pripremljene i koje će na ekonomiju imati pozitivan učinak.

Nitko zbog toga neće izgubiti glasove.

Hvala.