22.04.2008 Sarajevo

Обраћање високог представника и специјалног представника ЕУ, Мирослава Лајчака, на отворењу Инвестицијске конференције Кантона Сарајево

image_pdfimage_print

Програм Босне и Херцеговине за просперитет

Добар дан и добро јутро, екселенције.

Даме и господо,

Драго ми је што могу да подржим ову конференцију, с обзиром да се, попут сличних догађаја које организују градови и регије широм Босне и Херцеговине, директно бави најважнијим питањем с којим се ова земља данас суочава, а то је како створити нова радна мјеста и подићи животни стандард.

Видим да су нам се јутрос придружили многи људи који су заслужни за побољшање и регулисање економског живота Сарајева и околног подручја. Желим да честитам свима вама који сте дали свој допринос значајним побољшањима у економском окружењу оствареним током протеклих година. Као резултат настојања да се поједностави бирократија – на државном, ентитетском, кантоналном и општинском нивоу – данас је једноставније инвестирати у Босну и Херцеговину него што је било прије неколико година.

Али, и даље постоје значајни проблеми, тако да улагања у земљу неће битно порасти док се ти проблеми не ријеше.

Данас имамо добар разлог да вјерујемо да ће ови проблеми заиста бити ријешени, зато што је ургентно питање реорганизације пословног окружења у Босни и Херцеговини коначно дошло у први план политичке дебате.

Босна и Херцеговина већ има систем индиректног опорезивања који је један од најмодернијих и најефикаснијих у Југоисточној Европи, а већ су увелико у току и активности на успостављању механизама који ће осигурати да се јавна потрошња одржава на нивоима који су у складу са државним приходима. Према томе, у практичном смислу, постоје све шансе да се ова мјера реализује, а када се реализује, она ће помоћи да Босна и Херцеговина постане конкурентније инвестицијско одредиште, и то у значајној мјери.

Други приоритетни кораци у циљу постизања брзих и суштинских помака у смислу унапређења пословног окружења наведени су у Платформи за акцију, коју су шефови влада потписали у октобру прошле године. Ови кораци предвиђају поједностављивање бирократских процедура, омогућавање неометаног кретања роба, услуга и капитала, уклањање препрека по питању мобилности радне снаге, унапређење система банкарске супервизије, модернизацију закона из комерцијалне области, те успостављање ефикасног Социјалног и економског вијећа на државном нивоу.

Правне, фискалне и административне разлике између ентитета и између кантона и даље представљају огроман и штетан дестимуланс за инвестирање у овој земљи.

Резултат је мање радних мјеста и више сиромаштва.

Кад би се могао консолидовати јединствен економски простор, могућност брзог раста пословања и стварања нових радних мјеста би се експоненцијално увећала.

И на крају, успјех или неуспјех економских реформи почива на снази онога што се њима у ствари постиже, и као што сам говорио на почетку, најхитније питање са којим се Босна и Херцеговина суочава данас је како створити нова радна мјеста и подићи животни стандард – што је двоструки задатак на који се економске реформе морају усредсредити. Очито је да потенцијални инвеститори примарно траже пословне прилике; кориштење ових пословних прилика значи стварање нових радних мјеста. Према томе, креатори политике би требало да буду веома забринути уколико инвеститор наиђе на бирократске или политичке потешкоће, јер ће то имати негативан ефекат на стварање нових радних мјеста.

Људи у овој просторији су најквалификованији да лобирају за промјене које је потребно начинити. Инвеститоре често критикују зато што покушавају да утичу на креаторе политике. Ја бих заступао тезу да је у Босни и Херцеговини проблем понекад обрнут. Ви нисте учинили довољно да приморате органе власти да ураде оно што од њих тражите.

Постарајмо се да порука са ове конференције буде јасна: инвестиције значе радна мјеста. Напори на рационализацији бирократије, елиминација уских грла и убрзање поступака лиценцирања – све је ово добро за нова радна мјеста. Ометање ових напора, или, једноставно, непосвећивање пажње њима – лоше је за радна мјеста.

Међутим, увјерен сам да ће ова конференција дати стваран допринос промовисању боље инвестицијске климе у Кантону Сарајево. Чућете многе уважене говорнике, и, можда, што је још важније, представнике предузећа која су успјешно уложила капитал у Кантону. Желим вам сваки успјех у овој конференцији, као и у напорима да промовишете инвестиције у Кантону и шире у БиХ.

Хвала.