13.12.2006 OHR / EUSR / IMF

Посебан третман за неке значи тешкоће за све

image_pdfimage_print

Грађани Босне и Херцеговине – посебно пензионери и друге социјално угрожене групе – трпјеће посљедице ако политичари не укину неодговорне мјере које су усвојене непосредно прије октобарских избора, рекли су високи представник и специјални предсједник ЕУ, Кристијан Шварц-Шилинг, и шеф Мисије ММФ-а за Босну и Херцеговину, Димитри Демекас, након састанка који су јутрос одржали у Сарајеву.

Разматрајући укупну економску ситуацију у БиХ, господин Демекас је рекао – а високи представник се сложио – да у буџету Федерације за 2007. нема довољно средстава да се измире нове обавезе из Закона о правима демобилисаних бораца и чланова њихових породица и Закона о цивилним жртвама рата. Исто тако, државни буџет не би могао покрити увелико увећани износ исплате када би Дом народа БиХ усвојио амандмане на Закон о старој девизној штедњи БиХ. Измирење тих обавеза захтијевало би резање других буџетских ставки.

“Дубоко сам забринут што велики број грађана, посебно пензионера, неће остварити своја пуна права јер су неке групе притиском успјеле издејствовати посебан третман,” рекао је високи представник и специјални представник ЕУ. “Предизборна обећања неких политичара једноставно су неодржива – средстава једноставно нема довољно. Првобитни аранжман за стару девизну штедњу био је правичан и изведив – он у постојећој економској ситуацији у БиХ представља најбољи договор који су штедише могле постићи. Такође, аранжман који је постојао за борце прије доношења новог федералног закона био је максимум који Федерација може  да приушти. Ове нове иницијативе довешће у питање укупне исплате за све угрожене групе, смањити износ средстава пријеко потребних за инвестиције, те, на крају, неће ићи у прилог ни штедишама, односно борцима. Оне се морају повући.”

Шварц-Шилинг и Демекас такође су позвали органе власти БиХ да до прољећа 2007. године донесу закон о успостављању Државног фискалног вијећа. “Апсолутно је неприхватљиво да се постојеће Државно фискално вијеће састало само једном у посљедњих шест мјесеци,” рекао је високи представник и специјални представник ЕУ. Шварц-Шилинг и Демекас закључили су састанак апелујући на органе БиХ да, такође до прољећа 2007. године, предузму потребне кораке ка централизацији супервизије банковног система у БиХ. “И док је јединствени банковни систем постао стварност, постојање два супервизора банковног система није само нелогично, него је и расипно, а представља и кршење обавеза БиХ према европском партнерству”, рекао је Шварц-Шилинг.