10.10.2006 OHR Sarajevo

Izjava OHR-a na konferenciji za medije međunarodnih organizacija

image_pdfimage_print

OHR, Mario Brkić
ICTY, Matias Hellman
EUFOR, Nicholas Foster

 

OHR

Christian Schwarz-Schilling u Briselu

Christian Schwarz-Schilling se u ovom trenutku obraća Komitetu za vanjske poslove Evropskog parlamenta u svojstvu specijalnog predstavnika EU, tokom drugog dana dvodnevne posjete Briselu.

Kao što vam je svima poznato, on je jučer ujutro govorio na zajedničkoj sjednici Sjevernoatlantskog vijeća NATO-a i Komiteta za politička i sigurnosna pitanja Evropske unije u sjedištu NATO-a, zajedno sa generalnim sekretarom NATO-a Jaapom de Hoop Schefferom i visokim predstavnikom EU za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Javierom Solanom. U popodnevnim satima, razgovarao je sa Doris Pack, predsjedavajućom Izaslanstva Evropskog parlamenta za Jugoistočnu Evropu i Javierom Solanom.

U obraćanju Komitetu za vanjske poslove Evropskog parlamenta, specijalni predstavnik EU govori o četiri pitanja: političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini nakon izbora 1. oktobra; reformi policije; ustavnoj reformi; i tranziciji iz Ureda visokog predstavnika u Ured specijalnog predstavnika EU.

Christian Schwarz-Schilling predstavlja svoju analizu izbora, ističući da će trebati vremena za formiranje koalicija i vlada i naglašavajući značaj reformi.

U pogledu reforme policije, on očekuje da Direkcija za reformu policije finalizira svoj izvještaj do kraja novembra na osnovu tri principa Evropske komisije o policijskoj reformi, tj. nepostojanje političkog uticaja u operativnom policijskom radu; sve zakonodavne i budžetske nadležnosti za sva policijska pitanja moraju biti na državnom nivou; i funkcionalna lokalna policijska područja moraju biti utvrđena na osnovu tehničkih kriterija o radu policije, a operativna komanda je na lokalnom nivou.

Što se tiče ustavne reforme, Christian Schwarz-Schilling objašnjava Komitetu za vanjske poslove kako se čini da stranke koje su podržale aprilski reformski paket imaju potrebnu dvotrećinsku većinu u parlamentu za njegovo usvajanje. 

Christian Schwarz-Schilling izražava želju da se aprilski reformski paket, čiju izradu su omogućile SAD, usvoji što je prije moguće te da to bude prvi korak naprijed ka širem procesu ustavne reforme.

On objašnjava kako namjerava da u svojstvu specijalnog predstavnika EU sarađuje sa SAD u omogućavanju ovoga procesa u budućnosti, jer najbolji recept za uspjeh je zajednički pristup Amerike i Evrope.

Što se tiče tranzicije, Christian Schwarz-Schilling ukazuje Komitetu za vanjske poslove da uprkos rizicima i dalje vjeruje u princip lokalne odgovornosti i da djeluje u pravcu zatvaranja Ureda visokog predstavnika 30. juna naredne godine.

Sljedeće godine će biti izvršen uvid u stanje u BiH, da bi se utvrdilo koji međunarodni instrumenti su još uvijek potrebni da bi se pomoglo Bosni i Hercegovini da i dalje ostvaruje pozitivne pomake.

Specijalni predstavnik EU objašnjava da je zapadni Balkan i dalje strateški prioritet za Evropsku uniju i Evropsku sigurnosnu i odbrambenu politiku te da će biti potrebno izvršiti punu analizu situacije prije nego se mogne razgovarati o mogućem smanjenju snaga EUFOR-a.

 

ICTY

Dobro jutro svima iz Haškog tribunala.

Predsjednik Tribunala, sudija Fausto Pocar, je jučer podnio generalnoj skupštini trinaesti godišnji izvještaj Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.

U svom obraćanju Predsjednik Pocar je naglasio da je Tribunal u posljednjih godinu dana implementirao inovativne reforme i unaprijedio efikasnost suđenja kao i žalbenih procesa, usprkos izazovima sa kojima je bio suočen. On je predvidio da trenutnom brzinom suđenja svih optuženih koji se sada nalaze pred Tribunalom bit će završena do kraja 2009. godine.

Međutim, Pocar je izrazio duboku zabrinutost zbog činjenice da je šestorica optuženih još uvijek u bjekstvu, posebno Radovan Karadžić i Ratko Mladić. Rekao je da Tribunal ne smije zatvoriti svoja vrata dok se ti optuženi ne privedu pravdi.

Pocar je naglasio da uspješno ispunjenje mandata Tribunala u skladu sa predviđenim rokovima zavisi u velikoj mjeri od toga da li ćemo sada imati saradnju svih država, pogotovo onih na području bivše Jugoslavije. Ocijenio je da Republika Srpska nije postigla nikakav napredak u lociranju Radovana Karadžića. Također je podsjetio da vlasti Srbije nažalost nisu postigle nikakav napredak u lociranju, uhićenju i predaji Ratka Mladića Tribunalu. 

Pocar je nadalje obavijestio Generalnu skupštinu da je Tribunal povećao svoj angažman u regiji putem radnih posjeta i programa obuke sa ciljem povećanja sudskih i tužiteljskih sposobnosti nacionalnih pravosuđa, pošto je na domaćim sudovima da nastave rad Međunarodnog suda sudeći počiniteljima ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida.

Predsjednik Pocar je na kraju naglasio da Međunarodni sud apsolutno predano čini sve što je u njegovoj moći kako bi ispunio svoje obveze na osnovu strategije okončanja rada i da pritom poštuje norme propisanog postupka.

Cjelokupan pismeni izještaj, koji broji 26 stranica, dostupan je na engleskom jeziku na internet stranici Tribunala.

To je sve od mene danas, hvala na pažnji.

 

EUFOR

Nije bilo izjava.