Високи представник у посјети Загребу
Високи представник Кристијан Шварц –Шилинг ће у петак, 19. маја посјетити Загреб гдје ће се срести са хрватским премијером, Ивом Санадером, предсједником хрватског Сабора, Владимиром Шексом и министром за културу у хрватској Влади, Божом Бишкупићем.
Високи представник и његови домаћини ће разговарати о тренутној ситуацији у БиХ и Хрватској, у свјетлу интеграцијских процеса у Европску унију. БиХ, Хрватска, као и цијели регион имају исти циљ и исту дестинацију а то је што бржа интеграција у Европску унију тако да је сасвим разумљива ова врста дијалога.
Др Шварц-Шилинг ће искористити сусрете у Загребу да још једном нагласи да Хрвати у БиХ морају имати активну улогу у изградњи земље у којој ће се добро осјећати, заједно са два друга конститутивна народа.
ОХР позива на политичку одговорност у случају Палић
У понедјељак је истекао рок који је Република Српска поставила за испуњавање захтјева Комисије за људска права, а за проналажење посмртних остатака Авде Палића. Комисија Владе РС за случај Палић поднијела је извјештај 21. априла, у којем наводи да је утврђена судбина Авде Палића и да су његови посмтрни остаци покопани у подручју Хан Пијеска.
Тада се Влада РС јавно обавезала да ексхумира посмртне остатке чим то дозволе услови на терену. Снијег више не омета ексхумацију.
Предсједник Владе РС је 3. маја дао гаранције вишем замјенику високог представника Петеру Бас Бекеру да ће се лично побринути да се открију посмртни остаци, и да ће ове седмице посјетити то подручје како би се увјерио да је дошло до напретка: нити једно од ових обећања није испуњено.
Након година негирања, институције РС су коначно признале да је њихова одговорност да испуне одлуку Комисије за људска права и открију судбину и локацију тијела Авде Палића његовој удовици, Есми Палић. Па ипак, чини се да недостаје политичке воље за то.
У уторак су се представници ОХР-а сусрели са представницима Владе РС и Министарства унутрашњих послова РС. На том састанку, особе задужене за истрагу из Министарства унутрашњих послова дале су гаранције да ће посмртни остаци Авде Палића бити откривени у року од десет дана – до петка, 26. маја.
Предсједник Владе се лично обавезао и у случају Палић и генерално, за поштовање владавине права и промјену слике о РС када се говори о ратним злочинима. Остаје да се види да ли су ово била празна обећања, или су предсједник Владе и Влада РС спремни да своје јавне и приватне изјаве прате и конкретним радњама.
Ако РС не испуни обавезе у овом случају, онда одмах даје изговор Федерацији БиХ да не испуни своје обавезе у случају несталих особа у Сарајеву.
Одлука Комисије за људска права о обавезама власти РС у случају Авдо Палић је у вези са ратним злочинима. Пад Жепе је тренутно предмет који се налази пред Хашким трибуналом, и зато власти морају да овом питању дају највиши приоритет.
У овом случају неће бити продужења рока. ОХР очекује да предсједник Владе РС и Влада РС испуне дате обавезе, што ће бити речено и предсједнику Владе.
ОХР поздравља одлуку Моодy’с Агенције за кредитни рејтинг да повећа кредитни рејтинг БиХ
Први замјеник високог представника, Лери Батлер поздравио је одлукуМоодy’с Агенције за кредитни рејтинг да повећа кредитни рејтинг БиХ са Б3 на Б2.
Објашњавајући ову одлуку, из Моодy’с-а је наглашено да је БиХ успјешно имплементирала велике економске реформе, укључујући и увођење пореза на додану вриједност, што ће подстакнути инвестиције и развој; такође је примијећено и да ће процес преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању довести до већег економског и политичког јачања.
Из Моодy’с-а је такође наглашено да су званичници БиХ преузели иницијативу за промовисање реформи и на тај начин омогућили ОХР-у да зазуме мање интервенционистички став.
Одлука из Моодy’с-а ће БиХ омогућити да лакше добије зајмове, и уз повољније камате на међународном тржишту капитала, а самим тим, БиХ ће бити лакше да обезбиједи нове фондове које ће инвестирати у нова радна мјеста.
“Ово је велики корак напријед.” – рекао је Амбасадор Батлер и додао;” Сада је важно да власти БиХ искористе ову прилику која је отворена те да усвоје кључне реформе прије краја године и започну бржи напредак у отварању нових радних мјеста и смањењу сиромаштва.”
Међу кључним реформама које требају бити усвојене ове године су и БиХ Закон о Националном фискалном вијећу, БиХ Закон о облигацијама и Закон БиХ о платама, те централизација супервизије банкарског система на државном нивоу како би се улагачима обезбиједиле веће гаранције.
Он је такође честитао гувернеру Централне банке, Кемалу Козарићу који је убједљиво и ефикасно презентирао економски напредак БиХ међународним агенцијама, уклучујући и Моодy’с.