Dame i gospodo,
Svima vam je dobro poznato da je krajem februara ove godine Korporacija «Microsoft» najavila otvaranje svoje podružnice u BiH. Jedan od osnovnih zadataka ovog novog ureda biti će pružanje pomoći u povećanju broja inžinjera za softver u BiH, koji imaju znanja iz oblasti Microsoft tehnologije, i to sa 400 na 1200 inžinjera. «Microsoft» takođe tvrdi da ovo najnovije fokusiranje na bh. tržište može dovesti do ogromnog povećanja broja radnih mjesta, vezanih za softver, u ovoj zemlji i to u oblasti maloprodaje, marketinga kao i u sektoru podrške, a radi se o povećanju sa 3000 na 9000 radnih mjesta.
Ovo su dobre vijesti iz nekoliko razloga, ali je jednako važna suštinska procjena «Microsofta» da je Bosna i Hercegovina sada mjesto gdje se isplati poslovati. Ne moram posebno naglašavati da je ova procjena zasnovana na nesentimentalnom i komercijalnom kriteriju: «Microsoft» nije dobrotvorna organizacija.
Jedan od zadataka pred kojim se nalazi SERDA i druge slične organizacije je vezan za plasiranje informacija o tome kako se sada isplati pažljivije razmotriti mogućnosti ulaganja u BiH, bez obzira koliko praktični bili kriteriji investitora.
Sveukupno komercijalno okruženje se poboljšava, kamatne stope se smanjuju, investicije su sve veće a stabilnost bh. valute i dalje predstavlja osnovu za pouzdano poslovanje. Uvođenje PDV-a je izvršeno bez velikih problema i sada se osjećaju pozitivni efekti koje donose sigurniji državni prihodi i bolje regulisani komercijalni sektor.
Dakle, stvari idu nabolje.
Perspektiva poslovanja u Bosni i Hercegovini se očito poboljšava.
Naravno problemi ostaju, no sada kada imamo pozitivan ekonomski zamah moramo unijeti novu energiju u riješavanje ovih problema.
Zastarjelo i međusobno suprotno poslovno zakonodavstvo (u zavisnosti od toga u kojem dijelu zemlje poslujete) predstavlja veliku prepreku za poboljšanje poslovanja i povećanje broja radnih mjesta.
Usvajanje novog Zakona o obligacijama BiH će predstavljati veliki korak naprijed u riješavanju ovih problema. Poznato vam je da se već nekoliko godina odvijaju aktivnosti na pripremi potpuno novog poslovnog kodeksa BiH a sada su te aktivnosti skoro završene. Što prije postojeća zbrka međusobno suprostavljenih zakona bude zamijenjena jednim modernim poslovnim kodeksom koji je u skladu s evropskim principima, to će stvari biti bolje za preduzeća i ulagače. Apeliram na vas da lobirate da ovaj Zakon bude usvojen prije kraja 2006. godine.
Međutim, dok očekujemo značajna poboljšanja u aktivnostima koje se na državnom nivou poduzimaju kako bi se poboljšalo poslovno okruženje u BiH i od regionalnih agencija moramo tražiti da obnove povjerenje, kreativnost i energiju.
SERDA i druge agencije za razvoj su formirane na principu da je regionalna povezanost očigledna i da ona prevazilazi političke granice. U teoriji, dakle, regionalne razvojne agencije kucaju na otvorena vrata jer su, u ekonomskom smislu, napori koje poduzimate u okviru vaših inicijativa apsolutno razumni. Stoga je važno naglasiti postignute rezultate. Koji stepen uspjeha možete navesti u smislu otvaranja novih radnih mjesta i poboljšanja životnog standarda? Imate li obimne statističke podatke koji pokazuju da vaša regija odlučno izranja iz ekonomskog mrtvila?
Rekao bih da je SERDA do sada imala vodeću ulogu u pretvaranju strategija, razrađenih samo na papiru, u konkretne programe koji su pomogli novim preduzećima i ponudili značajnu i plansku pomoć postojećim preduzećima. Međutim, još uvijek nismo uspostavili mehanizme koji mogu pomoći malim i srednjim preduzećima da nakon započinjanja svog poslovanja u što kraćem roku postanu profitabilna. Neki naši konkurenti iz regije svojim malim i srednjim preduzećima već pružaju ovu vrstu pomoći.
Apelirao bih na agenciju SERDA i druge regionalne razvojne agencije da nastave vršiti pritisak na različite nivoe vlasti, kako bi organi vlasti pokazali veće razumijevanje za potrebe ulagača i preduzetnika jer ulagači i poduzetnici otvaraju nova radna mjesta. Takođe bih apelirao na vas da i dalje koristite prirodnu povezanost koja postoji u okiru regija u BiH. Političari često ne razumiju ekonomsku logiku, stoga je važno da oni koji rade na razvoju poslovanja tu logiku stave na prvo mjesto.
Hvala.