19.04.2006 Dnevni Avaz
Sead Numanovic

Интервју: Високи представник за БиХ, Кристијан Шварц-Шилинг боравио у Њујорку:”Нужно је усвојити уставне промјене”

image_pdfimage_print

Оне се сматрају кључним догађајем који води ка пуној независности БиХ * Пуна подршка његовим и ставовима државног премијера


Високи представник Кристијан Шварц-Шилинг (Цхристиан Сцхњарз-Сцхиллинг) вјерује да слиједе бољи дани за десертификоване полицајце. Током разговора за “Дневни аваз” он је истакао да је наишао на позитивну климу у Савјету безбједности, пред којим је јуче говорио.

 

Једнодушна подршка

– Добио сам једнодушну подршку амбасадора Савјета безбједности који сматрају да се ревизија десертификованих полицајаца мора спровести на праведан начин и у складу са Повељом о људским правима УН-а – каже високи представник.
Одговарајући на питање када би ревизија могла да почне, каже да је то до тијела Савјета безбједности.

– Сада постоји јасна слика о томе да Савјет подржава тај процес. Нисам чуо негативне ставове неког од чланова овог тијела о овом питању – наглашава Шварц-Шилинг.
Најављује да ће о детаљима овог процеса разговарати са функционерима Уједињених нација.

Говорећи о свом иступу пред Савјетом безбједности, истиче да су амбасадори у потпуности подржали његове, као и ставове босанскохерцеговачког премијера Аднана Терзића.

– Јако су задовољни сарадњом између ОХР-а и власти у БиХ. Наглашено је да се програм који смо направили треба реализовати и изразили спремност да у томе помогну – каже високи представник.

Након Њујорка отпутоваће у Вашингтон, гдје га очекује низ састанака са званичницима администрације Џорџа Буша (Георге Бусх), те Свјетске банке и Међународног монетарног фонда.

– Међу најважнијим питањима наших разговора са представницима администрације јесу питање промјена Устава БиХ, али и других реформи, укључујући и трансфер од ОХР-а ка Канцеларији специјалног представника ЕУ (ЕУСР).

 

Које су посљедице?

У Савјету безбједности разговарали смо и о промјенама Устава БиХ. Сви амбасадори земаља чланица Савјета, који су говорили, подржавају промјене Устава БиХ. Те промјене сматрају се кључним догађајем који води ка пуној независности БиХ. Сви очекују њихово прихватање у Парламенту БиХ.

Ако се то не деси, посланици морају знати шта је улог. Свијет очекује да се промјене усвоје. Они који блокирају ове реформе морају да знају које су посљедице тога – поручује Шварц-Шилинг.

Додаје и да очекује да посланици Парламента БиХ неће блокирати пут наше земље ка пуној независности:
– Савјет безбједности био би узнемирен чињеницом да је БиХ кренула уназад. Промјене Устава од кључне су важности за пут БиХ ка Европи и пуној независности БиХ.

 

У дијеловима РС и даље постоји мрежа подршке хашким бјегунцима

Шварц-Шилинг каже да је Савјет безбједности још једном истакао да се питање оптужених за ратне злочине који су још на слободи мора ријешити. Али, прецизира да је та обавеза посматрана у контексту региона, а не обавеза саме БиХ.

– У одређеним дијеловима РС и даље постоји мрежа подршке оптуженима за ратне злочине. Тиме се морамо позабавити – казао је Шварц-Шилинг.