27.07.2005 OHR Mostar

Izjava OHR-a na konferenciji za medije međunarodnih organizacija u Mostaru

image_pdfimage_print

Radna grupa preporučuje određivanje sudskih plaća u BiH na odgovarajućem nivou

Visoki predstavnik primio je Izvještaj koji je sastavila Radna grupa uspostavljena početkom ove godine s ciljem ispitivanja nivoa plaća u pravosuđu Bosne i Hercegovine. Uporedo sa svojim Izvještajem Radna grupa je Visokom predstavniku predstavila i nacrt državnih, entitetskih i zakona distrikta prema kojima će nivoi plaća u pravosuđu odgovarati sredstvima i potrebama BiH.

Izvještaj potvrđuje da su od početnog dramatičnog porasta sudskih plaća, koji je uslijedio nakon uvođenja novih zakona 2000. godine, plaće sudija i tužitelja porasle za 40 do 44%. To je znatno povećalo razliku u primanjima između sudija i ostalih građana: sudije trenutno zarađuju oko deset puta više od prosječne plaće, u suporedbi s vremenom od prije četiri godine kad su zarađivali četiri i po prosječne plaće. Najslabije plaćeni sudija zarađuje skoro šest prosječnih BiH plaća, a najbolje plaćeni skoro 14.

Početna plaća jednog sudije u BiH veća je od plaće novog sudije u Francuskoj ili Sloveniji. Niti u jednoj zemlji na kojoj je Radna grupa vršila ispitivanja sudije u najvišim sudovima nisu plaćeni više nego oni u BiH, u odnosu na državni prosjek plaća.

Odgovarajuća naknada za sudstvo najbitnija je komponenta u nastojanjima da se sudovi dovedu izvan utjecaja mita i korupcije; iz tog razloga Radna grupa nije preporučila radikalno smanjenje plaća. Ona predlaže usklađivanje sudskih plaća širom zemlje uz uglavnom mala, paušalna smanjenja, standardiziranje radnog vremena i godišnjih odmora, te ograničavanje dodatnih i penzionih naknada. Pored toga ona predlaže ograničavanje budućih godišnjih povećanja predviđenih u postojećim zakonima.

Krajem prošle godine Visoki predstavnik naglasio je da sudske plaće moraju biti konkurentne kako bi se sudije i tužitelje ogradilo od potencijalnog podmićivanja, ali da su sistematska povećanja plaća neodrživa. Plaće i beneficije čine 84% ukupnog budžeta pravosudnog sistema, zbog čega za neophodne troškove poput grijanja, struje i telefona ostaje samo 16%. 

Visoko predstavnik će sada pregledati taj izvještaj.