09.03.2005 Sarajevo

Обраћање Високог представника, Педија Ешдауна на инаугурацији Савјета за ратне злочине Суда БиХ

image_pdfimage_print

Даме и господо,

У овом тренутку Босна и Херцеговина постаје прва земља у региону која задовољава међународне стандарде за процесуирање ратних злочина.

Данас, поводом званичне инаугурације Суда за ратне злочине Босне и Херцеговине, желим подвући огроман значај улоге Савјета у погледу потпуне суверености БиХ.

У овом Савјету за ратне злочине:

  • права оптужених особа ће бити поштована;
  • поступци ће бити непристрасни, вођени на предан и правичан начин;
  • законским прописима о заштити свједока и механизмима које користе различите институције, укључујући и агенцију СИПА, створиће се безбједно окружење за оне који буду свједочили;
  • савјет ће радити у складу са најбољом европском праксом; и
  • техничка опрема Савјета, најбоља у југоисточној Европи, обезбиједиће његово функционисање уз максималну ефикасност.

Ове одредбе представљају испуњење обавезе коју су органи власти БиХ и међународна заједница дали грађанима ове земље, а то је да ће се предузети сви неопходни кораци како би се обезбиједило да злочини почињени у току рата у Босни и Херцеговини буду процесуирани овдје, у Босни и Херцеговини.

Сада можемо прећи са ријечи на дјела и поштовати основни принцип правде.

Хашки трибунал ће наравно наставити рад, али његово је дјеловање нужно ограничено у смислу броја предмета који ће бити процесуирани пред тим судом. Инаугурација Савјета за ратне злочине при Суду БиХ значи да неће бити ограничења рада. Овај Суд потврђује да нећемо прекинути процес тражења правде. Што је Хаг започео, Босна и Херцеговина ће завршити.

Овај успјех није само питање географског измјештања или административне рационализације, ради се о томе да се БиХ путем својих институција ухвати у коштац са најтежим наслијеђем које било која земља може имати. Страховитим наслијеђем њезине прошлости. Тек када се то учини, можемо довршити задатак изградње њене будућности.

За све ово било је потребно учинити знатне и трајне логистичке и финансијске напоре. У том смислу желио бих посебно захвалити предсједнику Међународног кривичног суда за бившу Југославију, судији Теодору Мерону, који је одиграо својеврсну водећу улогу у успостављању Савјета, преносећи практично знање и дајући стручне савјете од непроцјењиве вриједности. Такође бих желио да истакнем врло вриједан допринос предсједнице Суда БиХ, Медџиде Кресо, и главног тужиоца БиХ, Маринка Јурчевића, као и мог бившег колеге и доброг пријатеља, Бернара Фасијеа, који је као виши замјеник Високог представника координисао рад домаћих и међународних судионика како би се овај пројекат покренуо, као и Мајклу Џонсону из Канцеларије регистрара. Коначно, желим  да захвалим владама Сједињених Држава, Велике Британије, Швајцарске, Шведске, Норвешке, Холандије, Луксембурга, Италије, Ирске, Њемачке, Данске, Аустрије, Јапана, Мађарске, Португала и Шпаније, као и Европској комисији за моралну подршку и конкретну помоћ. Држава се не може градити на освети, нити се будућност може заснивати само на одмазди. Темељ стабилног мира је правда. Данас, на овом мјесту, БиХ полаже камен темељац. Ово је најважнији дан на дугом путу који је БиХ прошла од ратом узоране ледине до цјеловите и слободне Босне и Херцеговине која се придружује савереним државама у Европској унији.

Хвала.