19.04.2006 Dnevni Avaz
Sead Numanovic

Intervju: Visoki predstavnik za BiH, Kristijan Švarc-Šiling boravio u Njujorku:”Nužno je usvojiti ustavne promjene”

image_pdfimage_print

One se smatraju ključnim događajem koji vodi ka punoj nezavisnosti BiH * Puna podrška njegovim i stavovima državnog premijera


Visoki predstavnik Kristijan Švarc-Šiling (Christian Schwarz-Schilling) vjeruje da slijede bolji dani za decertificirane policajce. Tokom razgovora za “Dnevni avaz” on je istakao da je naišao na pozitivnu klimu u Vijeću sigurnosti, pred kojim je jučer govorio.

 

Jednodušna podrška

– Dobio sam jednodušnu podršku ambasadora Vijeća sigurnosti koji smatraju da se revizija decertificiranih policajaca mora provesti na pravedan način i u skladu s Poveljom o ljudskim pravima UN-a – kaže visoki predstavnik.
Odgovarajući na pitanje kada bi revizija mogla početi, kaže da je to do tijela Vijeća sigurnosti.

– Sada postoji jasna slika o tome da Vijeće podržava taj proces. Nisam čuo negativne stavove nekog od članova ovog tijela o ovom pitanju – naglašava Švarc-Šiling.
Najavljuje da će o detaljima ovog procesa razgovarati s funkcionerima Ujedinjenih naroda.

Govoreći o svom istupu pred Vijećem sigurnosti, ističe da su ambasadori u potpunosti podržali njegove, kao i stavove bh. premijera Adnana Terzića.

– Jako su zadovoljni saradnjom između OHR-a i vlasti u BiH. Naglašeno je da se program koji smo napravili treba realizirati i izrazili spremnost da u tome pomognu – kaže visoki predstavnik.

Nakon Njujorka otputovat će u Vašington gdje ga očekuje niz sastanaka sa zvaničnicima administracije Džordža Buša (George Bush), te Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.

– Među najvažnijim pitanjima naših razgovora s predstavnicima administracije jesu pitanje promjena Ustava BiH, ali i drugih reformi, uključujući i transfer od OHR-a ka Uredu specijalnog predstavnika EU (EUSR).

 

Koje su posljedice?

U Vijeću sigurnosti razgovarali smo i o promjenama Ustava BiH. Svi ambasadori zemalja članica Vijeća, koji su govorili, podržavaju promjene Ustava BiH. Te promjene smatraju se ključnim događajem koji vodi ka punoj nezavisnosti BiH. Svi očekuju njihovo prihvatanje u Parlamentu BiH.

Ako se to ne desi, poslanici moraju znati šta je ulog. Svijet očekuje da se promjene usvoje. Oni koji blokiraju ove reforme moraju znati koje su posljedice toga – poručuje Švarc-Šiling.

Dodaje i da očekuje da poslanici Parlamenta BiH neće blokirati put naše zemlje ka punoj nezavisnosti:
– Vijeće sigurnosti bilo bi uznemireno činjenicom da je BiH krenula unazad. Promjene Ustava od ključne su važnosti za put BiH ka Evropi i punoj nezavisnosti BiH.

 

U dijelovima RS i dalje postoji mreža podrške haškim bjeguncima

Švarc-Šiling kaže da je Vijeće sigurnosti još jednom istaklo da se pitanje optuženih za ratne zločine koji su još na slobodi mora riješiti. No, precizira da je ta obaveza promatrana u kontekstu regiona, a ne obaveza same BiH.

– U određenim dijelovima RS i dalje postoji mreža podrške optuženima za ratne zločine. Time se moramo pozabaviti – kazao je Švarc-Šiling.