OHR ove sedmice očekuje od Vijeća ministara da napravi ozbiljan napredak u oblasti zakona kojim će se ustanoviti ključne državne sigurnosne institucije.
Prije deset dana, predsjedavajući Vijeća ministara Adnan Terzić je postavio ambiciozan, ali i neophodan rok za svoje kolege u Vijeću ministara, u kojem se treba razmotriti paket zakona koji će ojačati sposobnost BiH u borbi protiv organiziranog kriminala. On je najavio da će Vijeće ministara ove sedmice razmotriti paket reformi koje će ojačati sposobnost BiH u borbi protiv organizovanog kriminala. BiH je jedina država u Evropi koja nema policijsku agenciju na nivou države sa odgovornošću da se bori protiv teškog i organizovamog kriminala, i to je jedan od razloga da ovu zemlju kriminalci korste kao bazu i koridor za njihove radnje u Evropi. Građani BiH svakodnevno pate zbog posljedica ovoga. Najočitiji primjer je bio prošle nedjelje kada je osoba ubijena usred dana u Sarajevu iz automatskog oružja, što je očigledno povezano sa narkomafijom.
Visoki predstavnik je ocijenio pozitivnim zalaganje premijera da uspostavi institucije sposobne da oslobode BiH i njene građane iz ovih smrtonosnih lanaca. Njegove kolege u Vijeću ministara kao i ministar MUP RS gospodin Đerić se sada suočavaju sa vrlo bitnim testom: da li su oni spremni odložiti na stranu svoje političke razlike u interesu građana BiH kao cijeline i borbe protiv kriminala? Da li su spremni da daju ovoj zemlji ono što svaka druga država u Evropi ima: policijsku agenciju na državnom nivou sposobnu da se bori protiv teškog kriminala širom zemlje nadopunjujući rad državnog suda i Ureda tužioca koji već stavljaju iza brave one koji se bave pranjem novca i trgovinom ženama?
Tu je još jedan razlog zašto će Vijeće ministara, gospodin Đerić i njegove kolege u RS-u željeti da podrže ovaj paket zakona za borbu protiv kriminala – razlog direktno povezan sa integracijom ove zemlje u Evropu.
Ovaj paket zakona za borbu protiv kriminala je jedan od 16 preduslova iz Studije izvodljivosti Europske komisije. Europska Unija s pravom smatra ovo ključnom reformom. Svi građani Europe plaćaju cijenu zbog činjenice da BiH nema adekvatne institucije za sprečavanje trgovine drogom, ljudi ili da spriječi kriminalce koji se bave ovim aktivnostima da koriste ovu zemlju kao koridor za Europu.
Ovaj paket uključuje zakone koji treba da ojačaju agenciju SIPA, program zaštite svjedoka u BiH, okvir za borbu protiv pranja novca u BiH te profesionalizam u policiji. Ova policijska agencija, uz podršku državne obavještajne agencije će biti zadužena za borbu protiv međunarodnog, međuentitetskog i teškog kriminala te da osigura da BiH ispuni svoje međunarodne obaveze u borbi protiv organiziranog kriminala i da igra značajnu ulogu u globalnoj borbi protiv terorizma.
Bilo je puno dezinformacija oko ovih reformi. SIPA neće zamijeniti Ministarstvo unutrašnjih poslova RS. Umjesto toga, ona će ovoj zemlji dati nešto što ima svaka država u Evropi i što se s pravom smatra suštinskim u borbi protiv teškog i organizovanog kriminala – državnu policijsku agenciju. Zadatak te agencije će biti da istražuje krivična djela koja su obuhvaćena državnim krivičnim zakonom i da nadopunjuje rad državnog suda i Ureda tužioca BiH. Mnogi od onih koji su se protivili uspostavljanju državne policijske agencije takođe su se protivili uspostavljanju Suda BiH i Ureda tužioca BiH. Ali kao što smo vidjeli u proteklom periodu ove institucije dokazuju svoju vrijednost u borbi protiv organizovanog kriminala. Bivši predsjednici, zamjenik šefa Interpola u BiH, oni koji se bave pranjem novca, trgovinom ženama i drugi, su optuženi a neki i oglašeni krivim i osuđeni. Ove institucije počinju da pokazuju da niko, bez obzira koliko bio bogat, politički povezan ili opasan – nije iznad zakona.
Ukratko, ovaj paket zakona za borbu protiv kriminala je ključni test da li su vaši lideri spremni da se ozbiljno pozabave sigurnošću ove države.
Sa zadovoljstvom očekujemo da vidimo odluku Vijeća ministara u četvrtak.