Pomilovanja direktno utječu na interese BiH građana
U dopisu kojeg je jučer uputio Predsjedniku Federacije, Niki Lozančiću, Prvi zamjenik Visokog predstavnika, Larry Butler, izrazio je zabrinutost OHR-a u pogledu dodatne dokumentacije koju je OHR primio, a na čijoj je osnovi gospodin Lozančić odobrio pomilovanje svom bivšem stranačkom kolegi Miroslavu Prceu.
Nova dokumentacija stvara nove zabrinutosti – ne samo među Međunarodnom Zajednicom, nego i među narodom Bosne i Hercegovine, na čija prava direktno utječe ovo kao i ostala pomilovanja koja se odobre političarima koji se proglase krivim zbog zloupotrebe položaja.
Kao što znate, predsjedavajući sudija u slučaju Prce bio je protiv odobrenja pomilovanja u ovom slučaju. U ovom trenutku ispada i da je ministrica pravosuđa Federacije također dala preporuku da se pomilovanje Prceu ne odobri.
Gospodin Lozančić je otišao dalje i ipak ga odobrio.
Učinio je to na osnovu medicinskih uvjerenja na kojima nije bilo pečata ili potpisa i koja nisu bila adekvatno ovjerena. U dokumentima se potkrjepljuje tvrdnja gospodina Prcea da je lošeg zdravstvenog stanja. Gospodinu Prceu se, dakako, samo može poželjeti dobro zdravlje – ali ako odluka o odobravanju pomilovanja počiva samo na zdravstvenim problemima izloženim u ovim nepotvrđenim medicinskim dokumentima, logično je zapitati se da li obična pritužba na bol u leđima opravdava ukidanje odluke o krivnji za ozbiljan kriminal. Bol u leđima kod gospodina Prcea oslobađa ga od tereta izdržavanja kazne zbog krađe miliona konvertibilnih maraka javnog novca.
Baš u vrijeme kad se Bosna i Hercegovina bori protiv duboko ukorijenjene korupcije koja ide na ruku nekolicini povlaštenih i uništava budućnost većine, pomilovanje za gospodina Prcea razotkriva osnovne nedostatke u cijelom sistemu predsjedničkih pomilovanja.
Ono naglašava hitnu potrebu za donošenjem novog BiH zakona o pomilovanjima koji je sada izrađen u formi nacrta, i kojim će biti onemogućeno odobravanje tipa pomilovanja kao u slučaju gospodina Prcea. On će obavezati državne i entiteske lidere da slijede striktne procedure i smjernice i omogućit će punu javnu kontrolu nad pomilovanjima.
Novi zakoni se bez odlaganja moraju razmotriti na nivou Vijeća ministara. Prema parlamentarnom rasporedu ovaj zakon o pomilovanjima bi se mogao donijeti i stupiti na snagu do sredine oktobra.
Visoki predstavnik će u nekoliko narednih dana pomno razmotriti ovo pitanje, prije nego što odluči koje se konkretne mjere trebaju poduzeti.