Bosna i Hercegovina ne smije propustiti priliku da se pridruži CEFTA-i
U četvrtak i petak u Briselu, pregovarački tim Bosne i Hercegovine, koji čine predstavnici Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, će pokušati da završi pregovore koji će BiH omogućiti pristup Srednjoevropskoj zoni slobodne trgovine (CEFTA)
CEFTA-u su osnovale Poljska, Mađarska i bivša Čehoslovačka 1992. godine a u posljednjoj deceniji pridružile su se: Slovenija, Rumunija, Bugarska, Hrvatska i Makedonija. Osnivači CEFTA-e su se već pridružili EU. Bugarska i Rumunija će se pridružiti u januaru.
Pristup CEFTA-i će dovesti Bosnu i Hercegovinu tamo, što je za druge zemlje bila neka vrsta čekaonice za Evropsku uniju.
Ovosedmični razgovori će također pokazati da li BiH ima onu vrstu realnog i odlučnog stajališta koje je potrebno da bi se ovako kompleksni zahtjevi i pregovori doveli do pozitivnog zaključka – a to će svakako imati uticaja na šanse ove zemlje prilikom pregovora o priključenju EU.
BiH strana je tražila da se ponovno pregovara o sporazumima o slobodnoj trgovni sa susjednim zemljama, što je bio dio pristupnog uvjeta CEFTA-e. U ovom trenutku čini se da može doći do pravog napretka, razmatranjem nekih od briga koje BiH ima, ali ponovni pregovori nisu ponuđeni. Ukoliko se dogovor postigne, novo Vijeće ministara BiH, kada se formira, treba sto je prije moguće uspostaviti takvu vrstu inspekcijskog režima koji će dozvoliti izvoznicima iz BiH da budu efikasni konkurenti izvoznicima iz susjednih zemalja.
OHR poziva Vijeće ministara BiH da uradi sve što je u njihovoj moći da postigne dogovor u Briselu ove sedmice. Iskustva zemalja članica CEFTA-e pokazuju da širenje slobodne trgovine znači i stvaranje mogućnosti za otvaranje novih radnih mjesta, članstvo u CEFTA-i takodjer će poslužiti kao vrlo vrijedno iskustvo u pripremama za članstvo u EU.
Sastanak Vijeća za implementaciju mira –
Politički direktori Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira će se sastati u Sarajevu, u četvrtak i petak ove sedmice.
Vijeće za implementaciju mira će razmatrati rezultate izbora u BiH, od 1. oktobra, napredak koji se trenutno dešava po pitanju formiranja koalicija i izglede Bosne i Hercegovine za ispunjenje uslova Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Poseban osvrt će biti na dva područja:
Najprije policijska reforma. Ovo je najvažniji politički uvjet koji BiH mora ispuniti da bi se potpisao Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, ulazak u ugovorne odnose sa EU.
Drugo područje je ustavna reforma. Ovo je važno za BiH ukoliko želi da njena administracija bude funkcionalna i da se ispune budući izazovi pristupa i integraciji u EU. Politički direktori će očekivati od političkih lidera u BiH da usvoje aprilski paket ustavnih reformi što je prije moguće.
Politički direktori će se sastati sutra kasno poslijepodne, prije službene sjednice u petak. Lideri BiH stranaka i politički direktori sutra navečer će imati neslužbenu priliku da razmjene stavove na prijemu u rezidenciji visokog predstavnika / specijalnog predstavnika EU. U petak ujutro, predstavnici BiH vlasti, predvođeni premijerom Adnanom Terzićem, će imati prezentaciju na sjednici Vijeća za implemetnaciju mira.
Kao i obično biti će organizirano nekoliko prilika za medije, o kojima će mediji biti informirani blagovremeno. Vijeće za implementaciju mira će objaviti svoj kominike u petak poslijepodne.