Visoki predstavnik Paddy Ashdown danas se obratio sudionicima Londonske konferencije o partnerstvu u borbi protiv organiziranog kriminala. Cilj konferencije je bolja koordinacija aktivnosti u sklopu regionalnih i međunarodnih inicijativa za borbu protiv kriminala, kao i postizanje stvarnog kratkoročnog i srednjeročnog napretka u borbi protiv organiziranog kriminala. Konferencija je okupila preko 300 ministara iz zemalja jugoistočne Europe, susjednih država i Europske Unije, te dužnosnika međunarodnih organizacija.
Visoki predstavnik je konstatirao da je organizirani kriminal na Balkanu problem cijele Europe i da zbog toga jačanje vladavine zakona mora biti prioritetna zadaća u regiji. On je rekao da su čimbenici koji pridonose širenju organiziranog kriminala isti u svim dijelovima jugoistočne Europe: strateška lokacija na europskoj granici s Azijom, nestabilni i fragmentirani politički i pravni sustavi u kojim organizirani kriminal eksploatira “jedinstveni kriminalni prostor” koji nije ograničen ekonomskim, političkim, etničkim niti zemljopisnim granicama, kao i naslijeđe pogubnih sukoba s početka devedestih godina.
Što se tiče viđenja razloga i posljedica organiziranog kriminala iz kuta BiH, Visoki je predstavnik rekao da “organizirani kriminal iskorištava i uživa zaštitu slabe i fragmentirane države, institucija i dužnosnika kompromitiranih korupcijom i široko rasprostranjene sive ekonomije koja sakriva stvarne dimenzije kriminalnih aktivnosti.”
Da bi se uspješno uhvatilo u koštac s ovim problemom, Visoki predstavnik je zatražio da “napori od strane policijskih tijela budu jednako organizirani, koherentni i međunarodni po svom karakteru kao i kriminalne mreže protiv kojih se borimo. To, s jedne strane, znači stvaranje snažnih sustava suradnje između tijela vlasti država jugoistočne Europe, kao i suradnje s državama u susjednim regijama, uključujući Europsku Uniju. To znači da se moraju postići dogovori koji će omogućiti jednostavnu i brzu suradnju između policijskih i sudskih tijela različitih zemalja na način da granice između zemalja prestanu biti utočišta za lopove.”
Visoki predstavnik je inzistirao na stavu da “u svakoj zemlji reforme sustava za provedbu krivičnih zakona predstavljaju ključna sredstva za rad policije, graničnih službenika, istražnih tijela, tužitelja, sudaca i djelatnika kazneno-popravnih institucija. Nužno je donošenje suvremenih propisa u oblastima kao što je zaštita svjedoka, a za sve ove aktivnosti je potrebna međunarodna pomoć.” Visoki predstavnik je rekao da se ovi prioriteti moraju odraziti i u donatorskim prioritetima i proračunima države BiH i njenih entiteta.
Govoreći o optuženom za ratne zločine Radovanu Karadžiću, Visoki predstavnik je rekao da je “Radovan Karadžić otvorio vrata u Bosni i Hercegovini za organizirani kriminal, ekploatirao ga, te postao simbolom bezakonja. Ništa drugo ne bi moglo više iskazati odlučnost BiH u borbi protiv organiziranog kriminala nego njegovo uhićenje.”