09.03.2005 Sarajevo

Obraćanje Visokog predstavnika, Paddyja Ashdowna na inauguraciji Vijeća za ratne zločine Suda BiH

image_pdfimage_print

Dame i gospodo,

U ovom trenutku Bosna i Hercegovina postaje prva zemlja u regionu koja zadovoljava međunarodne standarde za procesuiranje ratnih zločina.

Danas, povodom zvanične inauguracije Suda za ratne zločine Bosne i Hercegovine, želim podvući ogromni značaj uloge Vijeća u pogledu potpune suverenosti BiH.

U ovom Vijeću za ratne zločine:

  • prava optuženih osoba će biti poštivana;
  • postupci će biti nepristrasni, vođeni na predan i pravičan način;
  • zakonskim propisima o zaštiti svjedoka i mehanizmima koje koriste različite institucije, uključujući i agenciju SIPA, stvorit će se sigurno okruženje za one koji budu svjedočili;
  • vijeće će raditi u skladu sa najboljom evropskom praksom; i
  • tehnička oprema Vijeća, najbolja u jugoistočnoj Evropi, obezbijedit će njegovo funkcioniranje uz maksimalnu efikasnost.

Ove odredbe predstavljaju ispunjenje obaveze koju su organi vlasti BiH i međunarodna zajednica dali građanima ove zemlje, a to je da će se preduzeti svi neophodni koraci kako bi se obezbijedilo da zločini počinjeni u toku rata u Bosni i Hercegovini budu procesuirani ovdje, u Bosni i Hercegovini.

Sada možemo preći sa riječi na djela i poštivati osnovni princip pravde.

Haški tribunal će naravno nastaviti rad, ali njegovo je djelovanje nužno ograničeno u smislu broja predmeta koji će biti procesuirani pred tim sudom. Inauguracija Vijeća za ratne zločine pri Sudu BiH znači da neće biti ograničenja rada. Ovaj Sud potvrđuje da nećemo prekinuti proces traženja pravde. Što je Hag započeo, Bosna i Hercegovina će završiti.

Ovaj uspjeh nije samo pitanje geografskog izmještanja ili administrativne racionalizacije, radi se o tome da se BiH putem svojih institucija uhvati u koštac sa najtežim nasljeđem koje bilo koja zemlja može imati. Strahovitim nasljeđem njezine prošlosti. Tek kada se to učini, možemo dovršiti zadatak izgradnje njezine budućnosti.

Za sve ovo bilo je potrebno učiniti znatne i trajne logističke i finansijske napore. U tom smislu želio bih posebno zahvaliti predsjedniku Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, sudiji Theodoru Meronu, koji je odigrao svojevrsnu vodeću ulogu u uspostavljanju Vijeća, prenoseći praktično znanje i dajući stručne savjete od neprocjenjive vrijednosti. Također bih želio istaći vrlo vrijedan doprinos predsjednice Suda BiH, Meddžide Kreso, i glavnog tužitelja BiH, Marinka Jurčevića, kao i mog bivšeg kolege i dobrog prijatelja, Bernarda Fassiera, koji je kao viši zamjenik Visokog predstavnika koordinirao rad domaćih i međunarodnih sudionika kako bi se ovaj projekat pokrenuo te Michaelu Johnsonu iz Ureda registrara. Konačno, želim zahvaliti vladama Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Švicarske, Švedske, Norveške, Nizozemske, Luksemburga, Italije, Irske, Njemačke, Danske, Austrije, Japana, Mađarske, Portugala i Španije, kao i Evropskoj komisiji za moralnu podršku i konkretnu pomoć. Država se ne može graditi na osveti, niti se budućnost može zasnivati samo na odmazdi. Temelj stabilnog mira je pravda. Danas, na ovom mjestu, BiH polaže kamen temeljac. Ovo je najvažniji dan na dugom putu koji je BiH prošla od ratom uzorane ledine do cjelovite i slobodne Bosne i Hercegovine koja se pridružuje suverenim državama u Evropskoj uniji.

Hvala.