Dame i gospodo,
Danas smo tu kako bismo potvrdili dvije važne stvari, a svaka od njih na svoj poseban način ima izravan i dubok utjecaj na budućnost ove zajednice i ove zemlje.
Ovdje smo kako bismo obilježili otpočinjanje rada poduzeća koje će otvoriti radna mjesta za građane svih nacionalnosti u Bratuncu i Srebrenici, te okolnih područja.
To je prva stvar.
Proslavljamo nešto praktično što će ljudima osigurati egzistenciju. Ova investicija tvrtke CIMOS TMD će donijeti kapital u ovu zajednicu, a taj kapital se u dugoročnom razdoblju može pretočiti u poboljšanje općih uvjeta i standarda života ljudi.
Želio bih se zahvaliti tvrtki CIMOS TMD na njihovoj pozitivnoj inicijativi. Znam da tvrtka nije investirala u ovaj projekt iz altruizma – niti je trebala to uraditi. Tvrtka je donijela promišljenu poslovnu odluku utemeljenu na dugogodišnjoj tradiciji metaloprerađivačke industrije koja predstavlja karakteristiku ovog dijela Bosne i Hercegovine, i zbog toga što je ova tvrtka svjesna činjenice da postoji dosta kvalificirane radne snage među stanovnicima ovog područja i među onima koji se žele vratiti na ovo područje. Ovo je dobra procjena i ima dobre izglede da ostvari pozitivnu komercijalnu dobit. Svi se nadamo da će tako i biti.
CIMOS investira u BiH jer smatra da će kombinacija kvalificirane radne snage, konkurentnih plaća, bogatstva resursa i blizine tržištima ovu investiciju učiniti profitabilnom.
Mislim da će sve više međunarodnih kompanija doći do istog zaključka, naročito kada proces integriranja zemlje u euroatlantske strukture dođe u sljedeću fazu i kada se na Bosnu i Hercegovinu počne gledati ne samo kao na žrtvu kaotičnog vremena već kao na novo tržište koje obećava.
Više ulaganja će značiti više radnih mjesta, što će također značiti i viši životni standard – a nakon dugih, teških i gorkih godina nevolja i neimaštine, viši životni standardi su nešto što građani ove zemlje imaju pravo očekivati, i zaista, imaju pravo zahtijevati.
A koja je druga stvar koju danas, okupljeni ovdje, trebamo potvrditi?
Pa, svatko od nas je svjestan veoma značajne i bolne obljetnice koju će za nekoliko dana obilježiti ova zajednica i ova zemlja, u stvari i cijeli svijet.
Tijekom desetljeća nakon masakra u Srebrenici, mnogo toga se promijenilo u Bosni i Hercegovini i u regiji. Vlasti u RS i Srbiji su iz faze poricanja došle u fazu priznavanja veličine zločina koji je ovdje počinjen. Ono što se mora uraditi jeste da počinitelji, oni koji su krivi, budu uhvaćeni i da se njihova odgovornost utvrdi pred Haškim sudom.
Pa ipak, u skorašnjoj prošlosti došlo je do važnih i velikih promjena.
Srbijanski predsjednik Boris Tadić će nam se pridružiti u ponedjeljak na komemorativnom skupu; Pozdravljam njegov hrabri čin kao i hrabri poziv člana Predsjedništva BiH, Sulejmana Tihića. Ovaj poziv i prihvaćanje ovog poziva, po mom mišljenju, predstavljaju prvi svijetli tračak sunca nakon duge i zastrašujuće noći.
Može svanuti u Bosni i Hercegovini.
Slogani tog svanuća moraju biti istina, pravda, pomirenje i oporavak. Oporavak se može izgraditi jedino na pravdi.
Zbog toga je praktični predmet današnje ceremonije tako značajan. Ova ceremonija je posvećena otvaranju radnih mjesta – ali i nečemu što je više od toga, jer ova radna mjesta predstavljaju temelje budućnosti koju je omogućila činjenica da se u Bosni i Hercegovini možda nalazimo na pragu nove ere.
Kako odajemo počast žrtvama strašne prošlosti? Možemo početi tako što ćemo osigurati da ova i buduće generacije žive u dostojanstvu i uzajamnom poštovanju. Ako se usredotočimo na oporavak, odajemo počast prošlosti a gledamo u budućnost. Zajednica koja usprkos svemu, odbija umrijeti, i inzistira na svom ponovnom rođenju, predstavlja najautentičniji spomenik uništenju i smrti koji su se dogodili ovdje prije jednoga desetljeća.
Investiranje u ovu tvornicu se može mjeriti ne samo u smislu novca, već isto tako u smislu nade. Ova investicija također predstavlja glas povjerenja u budućnost ove zajednice i u budućnost ove zemlje. Radna mjesta koja su ovdje otvorena su dio šireg koncepta – polaganog ali sigurnog pojavljivanja iznova rođene poslijeratne Bosne i Hercegovine.
Hvala vam.