Povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine, u sedmici u kojoj narodi BiH obilježavaju devet godina nakon preliminarnog potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, visoki predstavnik Paddy Ashdown je uputio sljedeće otvoreno pismo građanima Bosne i Hercegovine.
Obilježavanje godišnjica često može biti predmet sporenja – ali ipak u obilježavanju Daytonskog mirovnog sporazuma postoji osobit konsenzus među bh. političarima – i što je važnije – među građanima BiH.
Dayton, uz sve svoje slabosti, zaustavio je rat.
To je njegovo trajno postignuće, i niko, aposolutno niko, ne može zanemariti to postignuće.
Sporazum parafiran u Daytonu prije devet godina i formalno potpisan u Parizu dvije sedmice poslije bio je okvirni sporazum. On nije ponudio sve odgovore. On je dao temelje na kojima će narodi u BiH moći tražiti stalna rješenja za političke i socijalne izazove sa kojima su suočeni.
Izgradnja mira nije postignuta u Daytonu. To je bio samo početak.
Izgradnja mira je proces koji se tek sada na pravom putu.
A razlog za to jeste što sada postoji nov i snažan podstrek za gledanje unaprijed, a ne unazad. Ako je Dayton bio izlaz iz košmara ratnih godina onda je evropska integracija ulaz u jedno bolje mjesto.
To bolje mjesto je prosperitetna, demokratska i sigurna Bosna i Hercegovina, koja je uključena u proces (i ima koristi od njega) putem kojeg Evropa 21. stoljeća počinje da efikasnije služi svojim građanima.
U tome leži značaj Dana državnosti Bosne i Hercegovine. To je razlog što svaka pojedina osoba u ovoj zemlji, muškarac, žena i dijete, bez obzira na religijsku ili drugu pripadnost, može i trebao da slaviti ovaj dan.
Ovdje se ne radi o ispraznoj proslavi, nego o proslavi napretka. Bosna i Hercegovina čini velike korake.
Dozvolite mi da pomenem nekoliko postignuća ostvarenih u ovoj godini:
- Državni sud počinje da pokazuje stvarne rezultate. Počinju se podizati optužnice i sudi se ranije nedodirljivima, što će se i nastaviti – dokazujući da vladavina zakona nije samo luksuz nekolicine prosperitetnih zemalja.
- Uspostava Visokog sudskog i tužilačkog vijeća u maju znači da smo na putu da BiH sama otpočne sa procesuiranjem slučajeva ratnih zločina.
- Proces ujedinjenja Mostara odlučno ide naprijed. Otvaranje Starog mosta u Mostaru u mjesecu julu simboliziralo je izuzetno značajan proces spajanja zajednica koje su nedavno bile podijeljene ratom. U skladu sa novim statutom održana je i prva sjednica novog gradskog vijeća.
- Zakon o direktnom izboru načelnika usvojen je na vrijeme za općinske izbore održane 2. oktobra. Održani su prvi izbori u Distriktu Brčko – što je preduslov za normaliziranje autonomnog statusa Distrikta, te kretanje u pravcu okončanja funkcije supervizora.
2. decembra misija SFOR-a će se okončati i NATO će vodstvo nad vojnom misijom u BiH predati Evropskoj uniji. Naše odredište je Evropa i Evropa počinje da preuzima međunarodno vodstvo u pružanju pomoći da tamo stignemo.
Bosna i Hercegovina, poput njenih susjeda, je usredotočena na dva tijesno povezana cilja: ispunjavanje uslova za otpočinjanje pregovora sa Evropskom unijom o potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju; i prijem u članstvo NATO-vog programa Partnerstvo za mir.
Otpočinjanje procesa pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i ulazak u Partnerstvo za mir će Bosnu i Hercegovinu odlučno povesti naprijed. Time će se zemlja staviti u kontekst i strukture koji će ubrzati proces reformi, te pokrenuti kontinuiranu transformaciju uloge međunarodne zajdnice u BiH, uključujući i moguće postepeno ukidanje funkcije i Ureda visokog predstavnika, kako se uloga pomaganja u procesu stabilizacije i tranzicije u Evropu bude pomijerala više i više prema zadacima druge funkcije visokog predstavnika, a to je uloga specijanog predstavnika Evropske unije.
Ipak, postoji jedna velika prepreka za napredak Bosne i Hercegovine – a to je kontinuirana nesaradnja organa vlasti RS sa Haškim tribunalom.
Saradnja sa Haškim tribunalom predstavlja apsolutni preduslov za ulazak u Partnerstvo za mir i otpočinjanje pregovora za članstvo u Evropskoj uniji. To je također temeljna obaveza koja proističe iz Daytonskog mirovnog sporazuma.
Zbog nesaradnje sa Haškim tribunalom odbijen je zahtjev Bosne i Hercegovine za prijem u NATO-v program Partnerstvo za mir u mjesecu junu. Činjenica da nije uhapšena niti jedna osoba optužena od strane Haškog tribunala predstavlja nepoštivanje vrijednosti upravo onih institucija kojima se Bisne i Hercegovina želi priključiti.
Institucije BiH i pojedinci, i naročito oni u RS, ne mogu i dalje biti prepreka Bosni i Hercegovini na njenom putu ka Evropskoj uniji i NATO savezu. Bosna i Hercegovina ne smije propustiti šansu za svjetlijom budućnošću. Građani to zaslužuju. I ta šansa je vrlo blizu.
Imamo mnogo toga što možemo proslaviti na ovaj Dan državnosti.
Ako iskoristimo ovu šansu koja se nalazi pred nama i ostvarimo napredak u pogledu dva cilja – otpočinjanja pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i ulasku u Partnerstvo za mir, bit će čak i više stvari koje će se slaviti sljedeće godine.