OHR, Oleg Milišić
OSCE, Aida Bešić
ICTY, Matias Hellman
OHR
Članovi Parlamenta moraju shvatiti jednostavnu aritmetiku
Bh. političari moraju prestati živjeti u odvojenom svijetu u kojem ne važe pravila aritmetike, rekao je danas prvi zamjenik visokog predstavnika, Larry Butler. Tim riječima je prvi zamjenik visokog predstavnika, ambasador
Ukoliko bude usvojen, ovaj zakon će članovima parlamenta omogućiti beneficije i penzije koje značajno prevazilaze one koje imaju građani ove zemlje. Predloženi zakon bi svim parlamentarcima izabranim u Parlamentarnu skupštinu od 1996. godine naovamo omogućio penzionisanje pod povoljnijim uslovima u odnosu na ostale građane BiH, s tim da bi članovi parlamenta imali pravo na ove beneficije nakon samo dvije godine provedene u parlamentu.
Osim što je suštinski nepravedan, predloženi zakon bi bio i pogubno skup, rekao je prvi zamjenik visokog predstavnika, ambasador
Prvi zamjenik visokog predstavnika, ambasador
Prvi zamjenik visokog predstavnika je pozvao bh. parlamentarce da sačekaju zakon koji tretira pitanje naknada, a koji priprema Ministarstvo trezora BiH. Ministarstvo trezora trenutno završava Zakon o platama u institucijama BiH kojim će se racionalizirati naknade koje se isplaćuju bh. parlamentarcima i državnim službenicima, te uskladiti sa naknadama koje isplaćuju entiteti. To je takođe jedan od zahtjeva MMF-a.
OSCE
Implementacija Zakona o ombudsmenu još uvijek predstavlja primarni izazov
Misija OSCE-a u BiH željela bi izraziti svoje veliko zadovoljstvo povodom napora koje sadašnji entitetski i državni ombudsmeni poduzimaju, kako bi ispunili zahtjeve nedavno usvojenog Zakona o amandmanima na Zakon o ombudsmenu. Ipak, osnovni izazov, još uvijek ostaje implementacija ovog zakona.
OSCE očekuje da do kraja 2006.g., država ima jedinstvenu instituciju ombudsmena, na državnom nivou. Ovo je i prioritet prema Studiji izvodljivosti Evropske komisije, kao i post prijemna obaveza BiH u Vijeće Evrope.
Misija čvrsto vjeruje da će bilo koji otklon od implementacije zakona, uključujući i prijevremeni odabir novog ombudsmena, biti štetan kako za prelazni proces, tako i za transparentnu proceduru imenovanja. To će oslabiti osnovne principe novog zakona o ombudsmenima, na kojem je radio Parlament BiH, uz pomoć međunarodne zajednice, već skoro dvije godine.
Kritičan prvi korak u ovoj reformi je uspostava tranzicionog procesa, prema kojem će tri trenutno postojeće institucije biti postepeno spojene u jedinstven Ured ombudsmena na državnom nivou. Prema zakonu, trenutni ombudsmeni, na entitetskom i državnom nivou, moraju u roku od šest mjeseci napraviti koordinacioni akcioni plan, napraviti početni institucionalni okvir buduće jedinstvene institucije, i harmonizirati svoje prakse i metodologiju rada.
Najvažniji za reformu je, ipak, transparentan proces imenovanja novih ombudsmena u jedinstvenu instituciju. Ovaj proces imenovanja bi trebao početi nakon što je završen tranzicioni proces i operativne procedure nove institucije uspostavljene.
OSCE je uvijek smatrao Instituciju ombudsmena kao osnovni mehanizam za zaštitu ljudskih prava i promociju dobre vladavine. Misija i dalje ostaje uključena, na konstruktivan način, u ovaj proces i potiče bh. vlasti da finaliziraju reformski proces u skladu s međunarodnim obavezama ove zemlje, a u najboljem interesu naroda Bosne i Hercegovine.
ICTY
Nije bilo izjava.