OSCE, Mersiha Causevic EUPM, Zinaida Ilaria
EUFOR, Tom Ryall
NATO, Dwight Mood
OHR
Pomilovanja – Niko nije iznad zakona
U posljednje vrijeme digla se velika medijska prašina oko pomilovanja koja političari – predstavnici izvršne vlasti daju svojim političkim saveznicima.
OHR smatra da bh. političari iz izvršne vlasti – u najnovijem slučaju se to odnosi na predsjednika Federacije Niku Lozančića – trebaju koristiti svoje pravo na davanje pomilovanja samo u izuzetnim okolnostima. Posebno oprezni trebaju biti u davanju pomilovanja svojim političkim saveznicima kada je ovima suđeno i kada su osuđeni za zloupotrebu službenog položaja. U protivnom, već prilično iziritirana javnost će zaključiti da pojedini bh. političari i dalje vjeruju da žive u razdoblju u kojem se moćnici mogu ponašati kako žele, i u kojem samo obični ljudi moraju poštovati zakon.
Međutim, to razdoblje je prošlo. U Bosni i Hercegovini je sada na snazi vladavina prava. Ukoliko je političar osuđen za krivično djelo, on treba odslužiti svoju kaznu.
G. Prce je priznao krivicu za zloupotrebu sredstava, i zatim postigao sporazum o krivici sa sudom, nakon čega je osuđen na pet godina iako je maksimalna kazna predviđena za ovu vrstu krivičnog djela 14 godina. Sudija koji je sudio u ovom predmetu je dao preporuku da bi, s obzirom na postignuti sporazum o krivici, bilo kakvo pomilovanje u ovom predmetu bilo potpuno neprihvatljivo. Njegova stranačka pripadnost ili nacionalnost nemaju nikakve veze niti sa počinjenim krivičnim djelom, a ni sa izrečenom kaznom. Svaka osoba, bez obzira na položaj i nacionalnost, treba biti jednaka pred zakonom.
Visoki predstavnik je još jednom ranije intervenisao u slučaju pomilovanja koje je dala izvršna vlast donošenjem izmjena i dopuna na državni Zakon o pomilovanju i entitske zakone o krivičnom postupku, čemu je prethodio sličan slučaj politički motiviranog pomilovanja Muniba Jusufovića, bivšeg gradonačelnika Brčkog, koji je takođe osuđen za prevaru i zloupotrebu položaja.
Viši zamjenik visokog predstavnika Ney će održati govor o bh. modelu za pomirenje
Viši zamjenik visokog predstavnika Martin Ney će biti jedan od uvodničara na četverodnevnoj konferenciji o pomirenju i ljudskim pravima u BiH koja počinje večeras u zgradi UNITIC-a u Sarajevu. Organizator konferencije je UNDP. Ambasador Ney će naglasiti važnost razvoja institucionalnih instrumenata za promoviranje pomirenja u BiH koji će odražavati karakter i kulturu ove države. Svaka država koja je prošla kroz ovaj proces je izradila model prema svojim potrebama, a to isto mora učiniti i BiH. Govor ambasadora Neya biće objavljen na web stranici OHR-a danas poslijepodne.
OSCE
Nije bilo izjave.
EUPM
Nije bilo izjave.
EUFOR
Nije bilo izjave.
NATO
Nije bilo izjave.
Pitanja novinara
Ljiljana Ćoro, Agencija SRNA:
Zanima me oko ove situacije u Gradišci jučer što se desila. Za EUFOR pitanje. Da li se vodi istraga, jer po medijima se obaviještava da je u pitanju dječak od trinaest godina i da je istrčao iz automobila? Pa šta je u pitanju?
EUFOR:
Ako mislite na saobraćajnu nesreću koja se dogodila u nedelju navečer, EUFOR neće špekulirati o tome. Činjenica je da se desila saobraćajna nesreća u kojoj je učestvovalo vozilo EUFOR-a. Dva vojnika EUFOR-a su zadobila lakše ozlijede u toj nesreći. Oni su odveženi helikopterom EUFOR-a i kasnije prebačeni u bolnicu, u Zagrebu vozilima lokalne hitne pomoći. Nije bilo drugih učesnika u toj saobraćajnoj nesreći. EUFOR želi zahvaliti domaćim službama za njihovu pomoć pri prebacivanju dvojice vojnika u bolnicu i osim toga nema drugih detalja, a ne želim špekulirati o bilo čemu što se pojavljuje u medijima na bilo koju drugu temu.
BiH televizija:
A isto pitanje i za EUFOR. Zanima me za ove sanduke naoružanja koji su pronađeni kod Mostara. Da li je EUFOR također uključen u istragu i kad će to naoružanje biti uništeno?
EUFOR:
Jučer je poduzeta operacija tokom koje je pronađena prilično velika količina oružja i municije. Nažalost vaše pitanje se odnosi na operaciju koja je još uvijek u toku te nisam u mogućnosti da komentiram njen dalji tok. Međutim, mogu potvrditi da je EUFOR učestvovao u operaciji koja se odvijala oko 25 km sjevero-istočno od Mostara, a osim ovih ne posjedujemo druge detalje. Tek kada i čim budemo raspolagali sa drugim detaljima, biti ćemo u mogućnosti da vam ih proslijedimo.
TV Hayat:
Pitanje za Ured visokog predstavnika. Je li Ured ima bilo kakav zvaničan akt da se ovo stvarno desilo oko pomilovanja? I druga stvar, ako nema i čini mi se da nema, jer takve su najave, zbog čega onda tako vrlo zvanična reakcija svih institucija, i iz suda BiH su reagovali i iz Ureda? Mislim dosad otprilike uvijek niste vjerovali natpisima u štampi da biste tako reagovali. Hvala.
Ured viskog predstavnika (OHR):
Pa mi smo i rekli ukoliko su ti natpisi tačni, zato smo i dali vrijeme predsjedniku Federacije da se izjasni, da nas službeno obavijesti koja je prava informacija. Ako jeste, znate da je rok do petka, do 19-og i onda poslije toga će Visoki predstavnik vidjeti koje je i ako korake potrebno poduzeti.